Čítať ďalej...Prinášame vám prepis sms správ z Televízie NOE, ktorými reagoval  diváci na priamy prenos z galaprogramu 58. ročníka Jánošíkových  dní Všade dobre, v Terchovej najlepšie! (sobota 1. augusta, 20.30 h). Tieto sms správy sme nijak neupravovali a ani nepodliehali žiadnym redakčným úpravám.

Pridať komentár (0 komentárov)

Čítať ďalej...58. ročník Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej, ktorý sa konal v dňoch 29. júla – 2. augusta 2020, bol v znamení kľúčového slova Otcovizeň. Usporiadatelia si v rámci krajne obmedzených možností dôstojne pripomenuli 440. výročie prvej písomnej zmienky o obci Terchová. Akciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Počas trvania festivalu boli dôsledne rešpektované všetky aktuálne hygienické, epidemiologické a bezpečnostné nariadenia, ako i stanovený počet maximálne 1000 osôb na celé podujatie (aj s účinkujúcimi).

Pridať komentár (2 komentáre)

Čítať ďalej...Záverečným dňom na 58. ročníku Jánošíkových dňoch bola nedeľa. Tento rok sa však nedeľný program niesol v poskromnejšom duchu, koniec koncov ako aj celé tohtoročné Jánošíkove dni. Bolo tomu tak z dôvodu celosvetovej pandémie koronavírusu. Jediným bodom v nedeľnom programe bola SVÄTÁ OMŠA ZA NOSITEĽOV ĽUDOVÝCH TRADÍCIÍ, kde nechýbali hudobníci z Terchovej.

Pridať komentár (0 komentárov)

Čítať ďalej...

Sobotňajší program Jánošíkových dní odštartovala prezentácia výstavy s názvom Sklo, ktorej autorom je Terchovec Milan Opalka. Pre nadšencov inštrumentálnej ľudovej hudby boli pripravené kurzy pod taktovkou hudobníkov zo Zlatých huslí. Terchovská galéria umenia privítala program pri príležitosti 90. výročia narodenia Zdena Horeckého, ktorý bol spojený s premietnutím najnovšieho filmového dokumentu režiséra Petra Chmelu - Básnik oravskej prírody. Sobotu ukončil galaprogram s názvom VŠADE DOBRE, V TERCHOVEJ NAJLEPŠIE!, ktorý bol venovaný 440. výročiu prvej písomnej zmienky o obci.

Pridať komentár (0 komentárov)

Čítať ďalej...Piatkový program Jánošíkových dní 2020 pozostával z dvoch častí. Prvou bolo predstavenie projektu "Hrajúcich zastávok" s patričným názvom POĎME SPOLU SPIEVAŤ. Večerný program bol zakončený komorným programom pri príležitosti jubileá obce s názvom TERCHOVÁ, TERCHOVÁ... Zároveň sa počas piatku v Terchovej nakrúcal program Regina, ktorý šiel v priamom prenose na Dvojke. Reprízu si môžete pozrieť 1. augusta ráno o 6,55 na Dvojke alebo na webe RTVS v záložke TV archív Regina.

Pridať komentár (0 komentárov)

Čítať ďalej...Výstavu Báby a ich háby sme pripravili ako súčasť 58. ročníka folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej, ktorého hlavnými organizátormi sú obec Terchová, Žilinský samosprávny kraj a Krajské kultúrne stredisko v Žiline.

Návštevníci sa môžu tešiť na krojované bábiky a fotografie tradičného odevu z  rôznych slovenských obcí a miest (Terchová, Liptovské Sliače, Dobrá Niva, Smižany, Valaliky, Piešťany či Trnava...). Svadobné vence a party pochádzajú z autorskej dielne Anny Kulichovej, ktorá sa pri tvorbe inšpirovala tradičnými partami, z rôznych regiónov na Slovensku. Výstava trvá v Makovickom dome v Žiline do 26. augusta 2020.

Pridať komentár (0 komentárov)

Čítať ďalej...

Prinášame vám fotoreport zo stredy Jánošíkových dní, kedy boli odovzdané ceny obce Terchová pre Stanislava Hanuliaka in memoriam, Filipa Komačku a Evu Staňovú.

Pridať komentár (0 komentárov)

Čítať ďalej...Všetci milovníci folklóru sa môžu tešiť na 58. ročník Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkové dni v Terchovej, ktorý sa koná od 29. júla do 2. augusta 2020. I keď tohtoročný päťdňový program je zredukovaný v dôsledku pandémie nového koronavírusu, napriek tomu je pripravený zaujímavý program, v rámci ktorého môžete prvýkrát zažiť ,,hrajúce“ autobusové zastávky a  jazdu historickým autobusom Karosa ŠD 11.

Pridať komentár (0 komentárov)

Čítať ďalej...

Celkovo je do predaja vyčlenených štyristo lístkov – 100 na piatkový podvečerný program v kultúrnom dome (10 eur za lístok) a 300 na sobotný večerný galaprogram v relaxačno-informačnom centre (20 eur za lístok). Počas celého trvania akcie budú dôsledne rešpektované všetky aktuálne hygienické a bezpečnostné opatrenia a nariadenia, ako i stanovený počet maximálne 1000 osôb na celé podujatie (aj s účinkujúcimi).

Pridať komentár (0 komentárov)

Čítať ďalej...

V uplynulých mesiacoch zrealizovala obec Terchová projekt ochrany vtákov nalietavajúcich do sklenených výplní autobusových zastávok. Uplatnila pri tom inovatívne riešenie, ktoré funkčne zosúladilo hlavný ideový zámer s cestovným ruchom a terchovskou muzikou, zapísanou do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva. Detailne premyslený grafický koncept zastávok obsahuje prehľadný informačný systém, ktorý turistu oboznámi, kde  momentálne trávi čas, kde sú najbližšie zariadenia služieb, respektíve ako sa k nim dostať. Nechýba ani známa kombinácia kresby terchovskej muziky s logom UNESCO.

Pridať komentár (0 komentárov)

organizatori 21 

facebook_page_plugin