Čítať ďalej...Šesťdesiaty prvý ročník Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej, ktorý sa konal 2. až 6. augusta 2023, bol v znamení kľúčového slova (akronymu) M.U.Z.I.K.A. – s podtitulom Medzinárodné uznanie zdroja intenzívnej krásy autenticity. Išlo o odkaz na 10. výročie zápisu prvku Terchovská muzika do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO. Festival, ktorý slávil 60. jubileum vzniku, zorganizovala Obec Terchová v spolupráci so Žilinským samosprávnym krajom, Krajským kultúrnym strediskom v Žiline a ďalšími partnermi. Z verejných zdrojov Jánošíkove dni podporil Fond na podporu umenia.

Pridať komentár (1 komentár)

Čítať ďalej...Prinášame vám televízne záznamy z galaprogramov Jánošíkových dní, ktoré vyhotovila Tv NOE+.

Pridať komentár (0 komentárov)

Čítať ďalej...55. konský vozový sprievod je pre nepriazeň počasia ZRUŠENÝ

Pridať komentár (1 komentár)

Čítať ďalej...Prinášame vám fotografie z priebehu 61. ročníka Jánošíkových dní v Terchovej. Fotografie do galérie priebežne dopĺňame.

Fotogaléria

Pridať komentár (0 komentárov)

Čítať ďalej...Televízny priamy prenos z galaprogramov Jánošíkových dní v Terchovej môžete sledovať na webovej stránke TV Noe+-

Prenosy si môžete pozrieť aj na obecnej káblovej televízií na kanáli "kostol Terchová".

Pridať komentár (0 komentárov)

Čítať ďalej...Súčasťou bohatého otváracieho programu  medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni bývajú v rodnej osade legendárneho zbojníckeho kapitána aj atraktívne dražby historických replík jeho odevu a výzbroje. Po valaške a čiapke pride v stredu 2. augusta večer na rad dražba Jánošíkovho opasku. Hádam ani netreba zdôrazňovať, že v mnohých legendách. povestiach, ľudových piesňach, básňach či rozprávkach zohráva práve zbojníkov opasok kľúčovú rolu. Mal byť zdrojom Jánošíkovej sily, energie, vytrvalosti, nepremožiteľnosti...

Aj z tohto dôvodu veríme, že o dražbu opaska bude adekvátny záujem. Vyvolávaciu cenu stanovili organizátori  na 310 eur, čo symbolicky odkazuje na marcové 310. výročie Jánošíkovej smrti. Licitátorom bude opäť šéfdramaturg festivalu Peter Cabadaj. Historickú repliku Jánošíkovho opasku zhotovil na základe dobových podkladov chýrny všestranný  ľudový umelec, folklorista a muzikant Tibor Mahút zo Žiliny - novopečený sedemdesiatnik a laureát Ceny Obce Terchová.

Pridať komentár (1 komentár)

Čítať ďalej...Počas Jánošíkových dní, presnejšie od 4. do 6. augusta 2023, bude na ceste č. II/583 v obci Terchová, konkrétne od piatka 4. 8. 16.00 h do nedele 6. 8. 18.00 h bude určené prenosné dopravné značenie obmedzujúce tranzit cez obec.

Obmedzenie dopravy nebude platiť pre účastníkov festivalu, linkové autobusy SAD, vozidlá zásobovania a vozidlá s právom prednostnej jazdy. Tranzitujúci vodiči majú možnosť obchádzky Terchovej odklonom dopravy, ktorý bude vyznačený dopravnými značkami.

Parkovanie

Na parkovanie vozidiel účastníkov festivalu budú vyčlenené záchytné parkoviská, krajnice miestnych komunikácií v obci a označené verejné priestranstvá.

Plynulosť dopravy

Plynulosť dopravy bude na exponovaných miestach v obci zabezpečená aj prostredníctvom regulovania dopravy organizátormi podujatia v spolupráci s Policajným zborom SR.

Pridať komentár (5 komentárov)

Čítať ďalej...Chystaný 61. ročník Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej sa uskutoční v dňoch 2. až 6. augusta 2023. Hlavným organizátorom podujatia je Obec Terchová, spoluorganizátormi Žilinský samosprávny kraj, Krajské kultúrne stredisko v Žiline a Mesto Žilina. Z verejných zdrojov ho podporil Fond na podporu umenia. Tento populárny a divácky vyhľadávaný festival má už tridsaťdva rokov medzinárodný charakter, pričom za ten čas sa na ňom predstavilo niekoľko tisíc účinkujúcich z vyše 30 krajín sveta. Ako jedna z mála veľkých kultúrnych akcií na Slovensku sa Jánošíkove dni konali aj počas dvoch rokov trvajúcej covidovej pandémie.  

Pridať komentár (0 komentárov)

Čítať ďalej...Chystaný 61. ročník Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej sa uskutoční v dňoch 2. až 6. augusta 2023. Hlavným organizátorom podujatia je Obec Terchová, spoluorganizátormi Žilinský samosprávny kraj, Krajské kultúrne stredisko v Žiline a Mesto Žilina.

Pridať komentár (18 komentárov)

Organizátori 

partneri jd 23

partneri jd 23 2

 
facebook_page_plugin