Čítať ďalej...Dramaturgia Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dní v Terchovej bola v ostatných desiatich rokoch postavená na východiskových myšlienkových bodoch, ktoré programovo rozvíjali tieto kľúčové slová:

  • 2014 – UNESCO
  • 2015 – Jubileá
  • 2016 – Kontinuita
  • 2017 – Výmena
  • 2018 – Legenda
  • 2019 – Muzikant
  • 2020 Otcovizeň
  • 2021 – K.R.O.J
  • 2022 – K.U.M.Š.T.
  • 2023 – M.U.Z.I.K.A.

Pokiaľ ide o chystaný 62. ročník Jánošíkových dní (31 júl. – 4. august 2024), východiskovým dramaturgickým, respektíve ideovým bodom bude kľúčové slovo KORENE – s podtitulom Túry do pastierskej kultúry.

Pridať komentár (0 komentárov)

Čítať ďalej...Jánošíkove dni sa v roku 2024 uskutočnia od 31. júla až do 4. augusta. Predstavujeme vám predsedov festivalových orgánov spolu s ich náplňou práce pri príprave 62. ročníka Jánošíkových dní.

Pridať komentár (0 komentárov)

Čítať ďalej...Utorok, 5. decembra 2023 Terchovská galéria umenia v Terchovej o 17.00 h.

Jedna prastará legenda hovorí, že terchovská zem je reliktom zatúlanej nebeskej hviezdy, ktorej dvorní hudobníci – nebeská muzika – boli prvými osadníkmi Terchovej. Ich potomkom sa oveľa rokov neskôr narodili ľudový hrdina Juraj Jánošík a „slovenský Sokrates“ Adam František Kollár. Hoci je to len legenda, faktom zostáva, že o terchovskej muzike dodnes mnohí hovoria ako o nebeskej!

Pridať komentár (0 komentárov)

Čítať ďalej...Šesťdesiaty druhý ročník medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni sa uskutoční 31. júla – 4. augusta 2024. Už teraz vás, milí priatelia, srdečne pozývame a tešíme sa na spoločné stretnutie v Terchovej.

Pridať komentár (0 komentárov)

Čítať ďalej...Šesťdesiaty prvý ročník Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej, ktorý sa konal 2. až 6. augusta 2023, bol v znamení kľúčového slova (akronymu) M.U.Z.I.K.A. – s podtitulom Medzinárodné uznanie zdroja intenzívnej krásy autenticity. Išlo o odkaz na 10. výročie zápisu prvku Terchovská muzika do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO. Festival, ktorý slávil 60. jubileum vzniku, zorganizovala Obec Terchová v spolupráci so Žilinským samosprávnym krajom, Krajským kultúrnym strediskom v Žiline a ďalšími partnermi. Z verejných zdrojov Jánošíkove dni podporil Fond na podporu umenia.

Pridať komentár (1 komentár)

Čítať ďalej...Prinášame vám televízne záznamy z galaprogramov Jánošíkových dní, ktoré vyhotovila Tv NOE+.

Pridať komentár (0 komentárov)

Čítať ďalej...55. konský vozový sprievod je pre nepriazeň počasia ZRUŠENÝ

Pridať komentár (1 komentár)

Čítať ďalej...Prinášame vám fotografie z priebehu 61. ročníka Jánošíkových dní v Terchovej. Fotografie do galérie priebežne dopĺňame.

Fotogaléria

Pridať komentár (0 komentárov)

Čítať ďalej...Televízny priamy prenos z galaprogramov Jánošíkových dní v Terchovej môžete sledovať na webovej stránke TV Noe+-

Prenosy si môžete pozrieť aj na obecnej káblovej televízií na kanáli "kostol Terchová".

Pridať komentár (0 komentárov)

Čítať ďalej...Súčasťou bohatého otváracieho programu  medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni bývajú v rodnej osade legendárneho zbojníckeho kapitána aj atraktívne dražby historických replík jeho odevu a výzbroje. Po valaške a čiapke pride v stredu 2. augusta večer na rad dražba Jánošíkovho opasku. Hádam ani netreba zdôrazňovať, že v mnohých legendách. povestiach, ľudových piesňach, básňach či rozprávkach zohráva práve zbojníkov opasok kľúčovú rolu. Mal byť zdrojom Jánošíkovej sily, energie, vytrvalosti, nepremožiteľnosti...

Aj z tohto dôvodu veríme, že o dražbu opaska bude adekvátny záujem. Vyvolávaciu cenu stanovili organizátori  na 310 eur, čo symbolicky odkazuje na marcové 310. výročie Jánošíkovej smrti. Licitátorom bude opäť šéfdramaturg festivalu Peter Cabadaj. Historickú repliku Jánošíkovho opasku zhotovil na základe dobových podkladov chýrny všestranný  ľudový umelec, folklorista a muzikant Tibor Mahút zo Žiliny - novopečený sedemdesiatnik a laureát Ceny Obce Terchová.

Pridať komentár (1 komentár)

Organizátori 

partneri jd 23

partneri jd 23 2

 
facebook_page_plugin