jd terchova 20 bez opasku458. ročník Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej, ktorý sa konal v dňoch 29. júla – 2. augusta 2020, bol v znamení kľúčového slova Otcovizeň. Usporiadatelia si v rámci krajne obmedzených možností dôstojne pripomenuli 440. výročie prvej písomnej zmienky o obci Terchová. Akciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Počas trvania festivalu boli dôsledne rešpektované všetky aktuálne hygienické, epidemiologické a bezpečnostné nariadenia, ako i stanovený počet maximálne 1000 osôb na celé podujatie (aj s účinkujúcimi).

Pôvodne pripravovaný bohatý päťdňový program bol v dôsledku pandémie koronavírusu výrazne zredukovaný. Nekonali sa programy v amfiteátri a vo festivalovom stane, jarmok ľudových remesiel, zrušený bol stánkový predaj s občerstvením a suvenírmi, atrakcie pre deti...  Konský vozový sprievod mal len symbolický charakter. Celkovo sa uskutočnilo osem programových blokov (Terchovská galéria umenia, Kultúrny dom A. Hlinku, Relaxačno-informačné centrum a Kostol svätých Cyrila a Metoda v Terchovej, Krajské kultúrne stredisko v Žiline – Makovického dom). Jediným exteriérovým programom bola – na piatich miestach obce súčasne – prezentácia projektu „hrajúcich“ autobusových zastávok, o ktorej vo svojich hlavných spravodajských reláciách informovali tri najväčšie slovenské televízie. Popri folklórnych vystúpeniach boli zrealizované aj muzikantské dielne – kurzy inštrumentálnej ľudovej hudby, tri zaujímavé výstavy (krojované bábiky, sklo, Cyrilometodské dni v Terchovej 1990 – 2020),  slávnostné udeľovanie Ceny Obce Terchová a svätá omša za nositeľov ľudových tradícií.

Organizačné prípravy i samotný priebeh festivalu sprevádzal veľký interes elektronických  aj printových médií, ktoré zásadným spôsobom prispeli k masívnej propagácii Jánošíkových dní. Vďaka televízii NOE šiel v priamom prenose galaprogram, Rádio Regina (RTVS) zabezpečilo priamy rozhlasový prenos, z Terchovej boli vysielané živé vstupy a reportáže.

Aj veľký mediálny záujem a ohlas potvrdili správnosť rozhodnutia usporiadateľov zachovať konanie Jánošíkových dní v roku jubilea obce. Na rozdiel od Východnej, Detvy, Myjavy či iných lokalít, ktoré z dôvodu pandémie zrušili svoje festivaly, disponuje Terchová obrovským tvorivým folklórnym potenciálom. Skúsení domáci organizátori to plnohodnotne zúročili a v extrémne náročných podmienkach zrealizovali akciu, ktorá bude ešte dlho rezonovať tak v mysliach zúčastnených milovníkov ľudového umenia, ako i tisícok televíznych divákov. Všetci ale spoločne dúfame, že koronavírus pominie a o rok bude zas všetko v starých koľajach.    

Päťdesiate deviate pokračovanie Jánošíkových dní sa uskutoční 28. júla – 1. augusta 2021. Už teraz vás srdečne pozývame a tešíme sa na spoločné stretnutie v Terchovej.  

Fotogaléria Jánošíkove dni 2020
Zhrnutie nedele
Zhrnutie soboty
Zhrnutie piatka
Zhrnutie štvrtka
Zhrnutie stredy


Peter Cabadaj
šéfdramaturg Jánošíkových dní

Archív - živý vstup TV Noe

organizatori 21 

facebook_page_plugin