Čítať ďalej...Nedávno skončený 57. ročník Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej, ktorý sa konal v dňoch 31. júla. – 4. augusta 2019, bol v znamení kľúčového slova Muzikant. Organizátori si dôstojnou formou pripomenuli a uctili výročia mnohých žijúcich aj nežijúcich terchovských, respektíve slovenských muzikantských osobností.  

Pridať komentár (0 komentárov)

Čítať ďalej...Jánošíkove dni 2019 začali už v stredu 31. júla 2019 a budú pokračovať až do nedele 4. augusta. V tomto článku vám budeme postupne prinášať fotografie od troch našich festivalových fotografov (Jozef Jurík, Milan Kosec, František Mucha).

Pridať komentár (0 komentárov)

Čítať ďalej...Do roka a do dňa! Taký bol minuloročný prísľub od organizátorov, že každý nasledujúci ročník Jánošíkových dní v Terchovej sa bude otvárať v rodnej osade Juraja Jánošíka. Súčasťou prísľubu bolo aj zriadenie dennej expozície symbolického rodného domu Juraja Jánošíka. Organizátorom sa to podarilo a presne rok od vyslovenia tohto sľubu ho naplnili. Otvoreniu 57. ročníka Jánošíkových dní však predchádzalo slávnostné zasadnutie obecného zastupiteľstva, kde boli udelené ceny obce Terchová osobnostiam, ktoré sa zaslúžili o rozvoj Jánošíkových dní. Ocenení boli Jozef Sermek, Ladislav Mihalčatin, Sebastian Romančík a Soňa Řeháková.

Pridať komentár (0 komentárov)

Čítať ďalej...Nadčasová schopnosť rozdávať nádej
streda 31. júla, osada Jánošovia, 20.00 h

Počas otváracieho programu 57. ročníka Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej, ktorý sa uskutoční v stredu 31. júla od 20.00 h v rodnej osade legendárneho zbojníckeho kapitána a ľudového hrdinu, budú prítomní diváci svedkami dražby Jánošíkovej valašky. A čo sa to vlastne bude dražiť?  

Pridať komentár (0 komentárov)

Čítať ďalej...Vyhlasujeme súťaž o 10 permanentiek na Jánošíkove dni 2019!

O 8 permanentiek budeme súťažiť tu na našej facebookovej fanpage (4 výhercovia dvoch permanentiek), o ďalšie 2 permanentky (2 výhercovia po jednej permanentke) bude súťaž prebiehať na instagrame (IG nick: janosikovedni).

Postačí, keď si správne tipnete počet hudobníkov, z ktorých na minuloročných Jánošíkových dňoch pozostával Terchovský symfonický orchester. O víťazovi rozhodne najbližší, prípadne presný tip počtu účinkujúcich. V prípade rovnosti výsledkov sa bude za správnejší tip považovať ten, ktorý bude bližšie k presnému počtu muzikantov, spevákov a dirigentov, z ktorých orchester pozostával. Ak o deľbe permanentiek nerozhodnú správne tipy, vyhrá ten tip, ktorý bol pridaný skôr.

Pridať komentár (0 komentárov)

Čítať ďalej...Krajské kultúrne stredisko v Žiline v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja srdečne pozýva na vernisáž výstavy Veru sme my bratia... Keď ruky tvoria., ktorá sa uskutoční 1. augusta 2019 v priestoroch Makovického domu v Žiline.

Výstava je prezentáciou výrobkov 5 bratov Mahútovcov (Bernard, Jaroslav, Tibor, Vladimír, Vojtech), ktorí sa vo svojej tvorbe venujú práci s drevom, kožou, kovom, drôtom, farbami, organickým sklom a ďalšími materiálmi. Inšpiráciu čerpajú z histórie, bežného života a podnetov svojich blízkych. Lásku k folklóru a tradíciám získali od svojich rodičov a starých rodičov, pôvodom z Terchovskej doliny. Nosnou, spoločnou témou výstavy, je taktiež terchovský rodák, Juraj Jánošík.

Výstava Veru sme my bratia.. Keď ruky tvoria. je súčasťou 57. ročníka Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej (31. júl - 4. august 2019). Pre verejnosť bude sprístupnená 2. - 31. augusta 2019 v pracovných dňoch v čase od 8:00 do 16:00 hodiny v Makovického dome v Žiline (po dohode so zamestnancami Krajského kultúrneho strediska v Žiline je možné výstavu navštíviť aj v inom ako uvedenom čase).

Mgr. Daniela Srnanková
Krajské kultúrne stredisko v Žiline
www.krkrszilina.sk

Pridať komentár (0 komentárov)

Čítať ďalej...V pondelok, 22. júla 2019, sa v Krajskom kultúrnom stredisku v Žiline (Makovického dom) uskutočnila tlačová konferencia venovaná blížiacemu sa 57. ročníku Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej. Najvyšší predstavitelia organizátorov podujatia - starosta obce Terchová Jozef Dávidík, podpredseda Žilinského samosprávneho kraja Milan Laurenčík, predseda Krajského kultúrneho strdiska v Žiline Peter Ničík a šéfdramaturg Jánošíkových dní Peter Cabadaj počas tlačovej konferencie ozrejmili dramaturgický koncept podujatia a detailne priblížili program Jánošíkových dní. V záverečnej časti tlačovej konferencie odpovedali členovia organizačného štábu na otázky zúčastnených novinárov.

Fotogaléria

Pridať komentár (0 komentárov)

Čítať ďalej...Česť uzavrieť 57. diel Jánošíkových dní pripadol známemu folklórnemu súboru Stavbár zo Žiliny, ktorý aktuálne oslavuje šesťdesiate výročie svojho vzniku. Zakladateľom a prvým umeleckým vedúcim súboru bol terchovský rodák, muzikant a choreograf Miroslav Vallo. Počas existencie telesa sa menil tak výber folklórneho materiálu, ako i forma stvárňovania tanečných a speváckych programových celkov. V súčasnosti dominuje orientácia na spracovanie autentickej látky a prezentovanie štýlového folklórneho materiálu. Jednotlivé tance a kompaktné programové bloky pochádzajú najmä z obcí severozápadného Slovenska. Bohatý repertoár čerpá predovšetkým z tanečnej a hudobnej tradície našej jedinečnej ľudovej kultúry.

Pridať komentár (0 komentárov)

Čítať ďalej...

Jánošíkove dni sa nezadržateľne blížia a z tohto dôvodu by sme chceli upriamiť vašu pozornosť na niektoré programové časti, ktoré by vás mohli zaujať.

Pridať komentár (0 komentárov)

organizatori 

partneri 19 1

partneri 19 2

 
facebook_page_plugin