dakujemeNedávno skončený 57. ročník Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej, ktorý sa konal v dňoch 31. júla. – 4. augusta 2019, bol v znamení kľúčového slova Muzikant. Organizátori si dôstojnou formou pripomenuli a uctili výročia mnohých žijúcich aj nežijúcich terchovských, respektíve slovenských muzikantských osobností.  

Celkovo sa v rámci 39 programových blokov predstavilo na ôsmich pódiách vyše 1 650 účinkujúcich zo Slovenska, Česka, Poľska, Ruska a Srbska. Popri dominantných folklórnych programoch nechýbali ani zaujímavé a divácky obľúbené sprievodné akcie: voľné hranie, muzikantské dielne, prezentácia ľudových umelcov, remeselné dielne, tanečný dom pre deti aj dospelých, výstavy, prezentácia knihy, divadelné predstavenie, muzikál, premietnutie filmov... Veľký záujem a ohlas vyvolalo slávnostné sprístupnenie stálej expozície Symbolického Jánošíkovho domu v jeho rodnej osade Jánošovia, spojené s dražbou repliky historickej valašky legendárneho zbojníckeho kapitána. Informovali o tom viaceré elektronické aj printové médiá. Podarilo sa tiež prekonať vlastný slovenský rekord v najväčšom počte spoločne hrajúcich heligonkárov (prišlo 305 slovenských, českých a poľských muzikantov). Až päť festivalových programov išlo v priamom televíznom a jeden v priamom rozhlasovom prenose!

Tohtoročné Jánošíkove dni jednoznačne potvrdili starú známu skutočnosť, že o podujatie je vďaka bohatému atraktívnemu programu a neopakovateľnej atmosfére enormný divácky záujem. Napriek nestálemu počasiu prišlo do Terchovej počas piatich festivalových dní  minimálne toľko ľudí, ako vlani (cca 80 tisíc).

58. ročník Jánošíkových dní sa uskutoční v dňoch 29. júla až 2. augusta 2020.

Zobraziť fotogalériu Jánošíkových dní 2019 (priebežne dopĺňame)

Reportáž

Peter CABADAJ

organizatori 

partneri 19 1

partneri 19 2

 
facebook_page_plugin