c_600_400_16777215_00_images_fotografie_2016_DSC_0585.JPGBlížiaci sa  54. ročník Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej, pod záštitou ministra kultúry SR Mareka Maďariča, sa uskutoční v dňoch 4. až 7. augusta  2016. Hlavným organizátorom podujatia je Obec Terchová, spoluorganizátormi sú Žilinský samosprávny kraj a Krajské kultúrne stredisko v Žiline, s finančným prispením Fondu na podporu umenia. Už celé štvrťstoročie má tento populárny a divácky vyhľadávaný festival medzinárodný charakter a za ten čas sa na ňom predstavilo niekoľko tisíc účinkujúcich z vyše 30 krajín sveta.

Kľúčovým slovom festivalu je v tomto roku kontinuita ako zdôraznenie princípu nepretržitého historického, duchovného, osobnostného a medzigeneračného pokračovania v plnohodnotnom využívaní komplexného ľudského, tvorivého a prírodného potenciálu Terchovej a jej okolia.

Jánošíkove dni 2016 budú trvať štyri dni a organizátori pripravili tradične bohatý a pestrý program. Popri dominantnom folklóre nebudú chýbať ani koncerty world music, výstavy (Môj vienok zelený dolu vodou padá... – vernisáž v Makovického dome v Žiline je otváracím programom festivalu; výstava výtvarných diel Zdena Horeckého; výstava fotografií jubilujúceho tvorcu Milana Kosca), prezentácie ľudových remesiel, divadelné predstavenie Kubo (v naštudovaní Terchovského národného divadla), premietanie filmov, ohňostroj a iné sprievodné akcie. Osobitne sa treba zmieniť o pokuse vytvoriť rekord v najväčšom počte spoločne hrajúcich heligonkárov. 

Po dobrých skúsenostiach z uplynulých rokov sa opätovne uskutoční Tanečný dom, samostatné detské programy a program seniorských súborov a skupín z celého Slovenska. Neodmysliteľnou zložkou záverečného dňa Jánošíkových dní býva od roku 1968 divácky atraktívny konský vozový sprievod – s hrdými krojovanými furmanmi a hrajúcimi muzikantmi vo vozoch. Ako je všeobecne známe, ide o erbové podujatie Jánošíkových dní. Veľkú pozornosť púta i nedeľňajšia svätá omša za nositeľov ľudových tradícií (za aktívnej účasti krojovaných muzikantov a spevákov z domova i zo sveta). Nezabudnuteľné zážitky a iskrivú atmosféru sľubuje, ako už tradične, piatkový terchovský galavečer s príznačným názvom „Hrajže mi muzička, nebeský andele...“, v rámci ktorého sa predstaví folklórny výkvet Jánošíkovho kraja (5. augusta, 20.30 h). V sobotňajšom medzinárodnom galaprograme v amfiteátri Nad bôrami (6. augusta, 20.30 h) vystúpia účinkujúci zo Slovenska, Ruska, Slovinska a Českej republiky.  Záverečné slovo bude, samozrejme, opätovne patriť monumentálnemu Terchovskému symfonickému orchestru. Po skončení piatkového a sobotného večerného galaprogramu si budú môcť záujemcovia vypočuť a zahrať terchovskú muziku v šapitó pod amfiteátrom Nad bôrami (23.30 – 04.00 h). Napĺňa sa tak predstava, aby terchovská muzika – zapísaná v decembri 2013 do UNESCO – znela nielen na javiskách, ale aj pri každej vhodnej príležitosti.

54. ročník Jánošíkových dní vyvrcholí v nedeľu 7. augusta originálnym predstavovaním furmanov a muzík (12.30 h), a záverečným galaprogramom v amfiteátri Nad bôrami V súzvuku s domovom aj so svetom (15.00 h) – pod záštitou predsedu Žilinského samosprávneho kraja Juraja Blanára. Predstavia sa v ňom folklórne súbory, skupiny a sólisti z Terchovej, Horného Považia, Oravy, Kysúc, Turca a Liptova + FS Podpoľanec z Detvy ako hosť.
 
INFOSERVIS 54. ROČNÍKA JÁNOŠÍKOVÝCH DNÍ V TERCHOVEJ

V rámci 54. ročníka Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej sa na piatich pódiách (amfiteáter Nad bôrami, festivalové šapitó, areál pod sochou Juraja Jánošíka, Relaxačno-informačné centrum Terchovec, Kultúrny dom A. Hlinku) predstaví takmer 1 200 účinkujúcich zo Slovenska, Ruska, Slovinska a Českej republiky. Organizátori prosia divákov, ktorí prídu na programy do amfiteátra Nad bôrami, aby v prípade nepriaznivého počasia nepoužívali dáždniky, ale pršiplášte.

VSUPENKY:

Všetky informácie o vstupenkách

Ubytovanie:

Bližšie informácie možno získať prostredníctvom Združenia turizmu Terchová (tel. 041 599 31 00)
a  na portáloch www.ztt.sk, www.terchova.sk a www.terchova.info

Pre menej náročných návštevníkov bude vytvorený priestor na stanovanie.

Doprava

V obci Terchová bude počas JD „Obmedzenie premávky dopravným značením“ a nie ako bola avizovaná celková uzávera.

V obci bude znížená rýchlosť na 40 km/hod, a doprava bude usmerňovaná usporiadateľmi JD. V prípade potreby aj dočasne uzavretá.

Kontakty

Informácie o programe
tel. 041 569 51 29, 0911 924 189, 0903 454 233, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Technicko-organizačné zabezpečenie
tel. 0903 528 113

Obecný úrad Terchová
tel. 041 569 51 38, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Miestne kultúrne stredisko
tel. 0911 924 189, 041 569 51 29, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Združenie turizmu Terchová
tel. 041 599 31 00, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Štátna polícia
tel. 041 569 53 15-317

Lekárska pohotovostná služba
tel. 155

Oprava áut
tel. 041 569 52 47

www.janosikovedni.sk
www.terchova.sk  
www.terchova.info
www.facebook.com/JanosikoveDni

Organizátori 

partneri jd 23

partneri jd 23 2

 
facebook_page_plugin