c_600_400_16777215_00_images_fotografie_2016_D3S_1191---reefe-WEBSIZE.jpgÚvodný, štvrtkový, program Jánošíkových dní už tradične odštartoval v Krajskom kultúrnom stredisku v Žiline, kde sa uskutočnila vernisáž výstavy s názvom MÔJ VIENOK ZELENÝ DOLU VODOU PADÁ... Podvečer sa v Kultúrnom dome Andreja Hlinku v Terchovej uskutočnil program venovaný jubileám. Zároveň sa premietal film o Milanovi Chvastekovi, Keď som šiel do neba, šiel som po rebríku... V programe účinkovali Peter Cabadaj, Ľubomír Feldek, Erika a Janko Chvastekovci, Marián Grupač, Anna Hulejová s vnučkou Simonkou, Helena Zahradníková, Adam Jariabka, FS Oravan – senior z Nižnej na Orave, FS Vtáčnik z Prievidze, Igor Kovačovič a Roman Malatinec, muzikanti, speváci, rodáci a pamätníci z Terchovej.

Novinkou štvrtkového programu bolo divadelné predstavenie KUBO, v podaní Terchovského národného divadla, ktoré sa odohralo pod sochou Juraja Jánošíka. Fotografie zo štvrtkového programu si môžete pozrieť vo fotogalérii. Jánošíkove dni v Terchovej sú v plnom prúde, preto vám chceme zaželať hlboký kultúrny zážitok. Vidíme sa v Terchovej!

Piatkový program začal už od 15:00 hod. v šapitó pod amfiteátrom Nad bôrami, kde sa publiku predsavili Trombitáši ŠTEFÁNIKOVCI ĽH LACHOVČEK, FS DREVÁR, Detská ĽH BREZINKA. V programe s názvom„DUDALI DUDÁNKY, KEĎ IŠLI OD HANKY...“ sa predstavili FS Považan – seniori, FS Rovňan, Oprášené krpce, zakladajúci členovia FS Rozsutec. Po nich zanôtila Nebeská muzika.

Piatkový galaprogram v amfiteátri už tradične patrí Terchovcom. Zaplnené hľadisko do varu dostala terchovská muzika Pupov, terchovské muziky Terchová, Sokolie, z Doliny, Jozefa Holubka, Laca Rybára, Haštrle, nadšenci terchovskej muziky z dolniakov, Ťažká muzika, Trio z Chotára, Terchovské ženičky a dôchodci, ženská spevácka skupina Tíšina, Oprášené krpce, folklórne súbory Chotár, Fatran, „Ty semňu ja stebu“ a s Ľubomírom Feldekom

Po programe sa návštevníci mohli až do rána vytancovať v šapitó v spirevode Terchovskej muzikoy a v RIC Terchovec na ľudovej veselici, na ktorej hrali Eminent.

Sobotňajší program začal už o 9:00 hod v šapitó, kde vystúpila Kysucká muzika ŠTEFANA STOPKU, FS STRANÍK, HELIGÓNKY z Kysúc (Matúš Hodás z Kysuckého Lieskovca, Katka a dedko Kubačákovci z Turzovky), Mužský spevácky spolok JAROVCE, BYSTRICKÁ KASŇA A VLASTA MUDRÍKOVÁ. Medzitým sa v budove Terchovskej galérie umenia na obecnom úrade uskutočnila vernisáž výstavy Zdena Horeckého s výberom jeho tvorby.

Na pravé poludnie vystúpili detské folklórne súbory Chotárik z Terchovej, Lieska zo Žiliny, Malé Lúčiarky, Lúčik z Turčianskych Teplíc, Polhorská muzika, Studnička spod Babej Hory z Oravskej Polhory, Trnkárik zo Žaškova, Oščadnička z Oščadnice, Liptáčik z Ružomberka, Cindruška z Liptovského Hrádku, Adrián Matis z Oravskej Polhory, Eva Pindiaková zo Sihelného, Sofia Králiková zo Starej Bystrice.

c_600_400_16777215_00_images_fotografie_2016_REE_4419---reefe-WEBSIZE.jpgPo nich sa predstavili seniori folklórnych súborov Ekonóm – seniori z Bratislavy, Senior Vršatec z Dubnice nad Váhom, Jánošík – senior z Partizánskeho, Magurák z Kežmarku, Vagonár – Stará škola z Popradu, Devín – seniori z Bratislavy, FSk Rovina z Dlhého Klčova, ŽSK Čemerňanka z Pustého Čemerného, MFSS Hnojňaňe, Zemplínska Svojina z Michaloviec, MSK Hájiček z Chrenovca-Brusna, Imro Oravec, Dušan Frko a ďalší.

Pre nadšencov kinematografie bolo v kultúrnom dome pripravené premietanie prvého slovenského celovečerného kresleného filmu Zbojník Jurko pri príležitosti 40. výročia jeho nakrútenia.

V šapitó sa podvečer predstavili detské folklórne súbory z Terchovej, MSS LIDOVEC, HNOJŇAŇE ČEMERŇANKA DVOJO zo Zemplína.

Potom sa stala Terchová metropolou Heligónky. Na úvod sa uskutočnila škola hry na tento nádherný hudobný nástroj a následne sa Terchová zapísala do knihy rekordov vďaka najväčšiemu počtu spoločne hrajúcich heligónkarov na jednom mieste. Do hry sa napokon zapojilo 227 heligonkárov z celého Slovenska.

Večerný galaprogram na amfiteátri s názvom „HEJ LEBO TANCUJ, LEBO PÍSKAJ...“ sa niesol v skutku skvelej atmosfére vďaka skupinám Babkiny vnuki (Rusko), SLPT Žerotín (Česko), heligónkovej paráde Roberta Gotera (Slovinsko) a Martina Čerňanského s Krasňacami a FS Mostár Na záver nesmel chýbať monumentálny Terchovský symfonický orchester.

Po ohňostroji sa návštevníci zabávali v šapitó pri ľudovej hudbe Mareka Krištofíka a na ľudovej veselici v RIC Terchovec, kde hrala BOROVIENKA z Lančára.

Záverečný program 54. ročníka Jánošíkových dní začal v Kostole sv. Cyrila a Metoda, kde sa uskutočnila svätá omša za nositeľov ľudových tradícii. Po nej sa dianie presunulo pred budovu obecného úradu, kde štartoval konský vozový sprievod. Pod sochou Juraja Jánošíka sa divákom predstavili okrem furmanov a ich muzík aj BABKINY VNUKI (Rusko) a FSk HATALOVČAN. Amfiteáter hostil program s názvom V SÚZVUKU S DOMOVOM AJ SO SVETOM. Finále 54. ročníka Jánošíkových dní sa uskutočnil pod záštitou predsedu Žilinského samosprávneho kraja Juraja Blanára. Vystúpili spojené muziky terchovské, folklórne súbory Rovňan  z Veľkého Rovného, Kysučan z Čadce, Rosička, rosa... a OZ Armina a jej rodina z Dolného Kubína, Salatín z Ružomberka, Kalužiar z Martina, gajdošská ľudová hudba Beskyd z Oravskej Polhory, multiinštrumentalista Ľubomír Párička  + hosť FS Podpoľanec z Detvy.

Organizátori 

partneri jd 23

partneri jd 23 2

 
facebook_page_plugin