fbpx

Čítať ďalej...59. ročník Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej, ktorý sa konal 28. júla až 1. augusta 2021, bol v znamení kľúčového slova (akronymu) K.R.O.J. – s podtitulom Krása reprezentovaná originálnou jedinečnosťou. Akciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Počas jej trvania boli rešpektované všetky aktuálne hygienické, epidemiologické a bezpečnostné nariadenia, ako i stanovený exteriérový a interiérový divácky limit.

Pôvodne zamýšľaný bohatý päťdňový program bol síce zo všeobecne známych dôvodov zredukovaný, avšak oveľa bohatší a pestrejší ako vlani. Opätovne sa nekonali programy v amfiteátri Nad bôrami a vo festivalovom stane, jarmok ľudových remesiel, stánkový predaj s občerstvením a suvenírmi. Celkovo sa na šiestich pódiách uskutočnilo 18 programových blokov (Relaxačno-informačné centrum Terchovec, Kultúrny dom A. Hlinku, Terchovská galéria umenia, Kostol svätých Cyrila a Metoda v Terchovej, Krajské kultúrne stredisko v Žiline – Makovického dom). V exteriéri prebehlo slávnostné otvorenie festivalu (osada Jánošovia – rodisko Juraja Jánošíka), na piatich miestach obce v rozpätí dvoch hodín druhá prezentácia projektu „hrajúcich“ autobusových zastávok (vo svojich hlavných spravodajských reláciách o nej informovali RTVS a Markíza) a 54. konský vozový sprievod. Žiaľ, konský vozový sprievod – erbové podujatie Jánošíkových dní – doplatil na mimoriadne zlé počasie.

Pridať komentár (0 komentárov)

Čítať ďalej...Na prelome mesiacov júl a august sa všetci milovníci folklóru a živej hudby môžu tešiť na 59. ročník Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej. Pri návšteve tohto podujatia budete môcť využiť pravidelné a posilové spoje prímestskej dopravy SAD Žilina.

V termíne od 28. júla do 1. augusta 2021 sa uskutočnia Jánošíkove dni v Terchovej, hoci pôvodne zamýšľaný program museli organizátori v dôsledku pandémie COVID-19 zredukovať, ale nie do takej miery ako minulý rok. Konkrétne sa neuskutočnia predstavenia v amfiteátri Nad Bôrami, bude zrušený festivalový stan, ako i všetky stánky s občerstvením a suvenírmi.

Pridať komentár (0 komentárov)

Čítať ďalej...Sledujte priebeh Jánošíkových dní 2021 na fotografiách. Fotografie sú dopĺňané priebežne.

Fotogaléria

Pridať komentár (0 komentárov)

Čítať ďalej...Dnes, v úvodný deň festivalu, sa odovzdávali ocenenia obce Terchová pre osobnosti, ktoré sa významným spôsobom podieľali na rozvoji Jánošíkových dní v Terchovej. Ocenenia boli udelené manželom Eve a Ladislavovi Štefánkovcom, in memoriam Viliamovi Chmelovi a Ľubomírovi Feldekovi.

Pridať komentár (0 komentárov)

Čítať ďalej...Milí priatelia, nespoliehajte sa na to, že si vstupenky na hlavné programy Jánošíkových dní kúpite priamo na mieste počas konania festivalu. Môže sa stať, že vstupenky už k dispozícii nebudú. Odporúčame vám využiť predpredaj na portáli Predpredaj.sk

Peter Cabadaj

Všetky informácie o vstupenkách

Pridať komentár (0 komentárov)

Čítať ďalej...Vlani obec Terchová zrealizovala a na Jánošíkových dňoch medializovala projekt ochrany vtákov nalietavajúcich do sklenených výplní autobusových zastávok. Uplatnila pri tom inovatívne riešenie, ktoré funkčne zosúladilo hlavný ideový zámer s cestovným ruchom a terchovskou muzikou, zapísanou do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva. Detailne premyslený grafický koncept zastávok obsahuje prehľadný informačný systém, ktorý turistu oboznámi, kde  momentálne trávi čas, kde sú najbližšie zariadenia služieb, respektíve ako sa k nim dostať. Nechýba ani známa kombinácia kresby terchovskej muziky s logom UNESCO.

Záujemcovia si môžu prostredníctvom QR kódu nainštalovať do svojho mobilného telefónu noty s textom terchovskej piesne, ktorá bezprostredne súvisí s konkrétnym miestom. Ľudia čakajúci na autobus tak môžu vyplniť voľnú chvíľku zaspievaním piesne podľa nôt. Kto notám nerozumie, tomu poslúži mobil a QR kód. Na zastávkach tak môžu spontánne vzniknúť priateľstvá medzi cestujúcimi. Spoločný spev je, bezpochyby, na to ako stvorený. Azda jedinou „nevýhodou“ môžu byť „sťažnosti interpretov“, že ich spievanie zrušil dochvíľny autobus... Po zavedení najnovšej aplikácie (3D projekcia) do mobilu cez QR kód si bude môcť čakajúci dokonca zaspievať aj so „živou“ (3D) terchovskou muzikou!

Pridať komentár (0 komentárov)

Čítať ďalej...Vernisáž výstavy Viliama Meška je programovou súčasťou Jánošíkových dní (sobota 31. júla, Terchovská galéria umenia, 10.00 h).

Vernisáž výstavy Viliama Meška je spojená s premietnutím dokumentárneho film.

Viliam Meško

„Všetko veru nepoviete iba slovom či pesničkou. Tá príde – odíde. Dakto ju počuje len raz..., hoci ty ju zanôtiš aj sto razy a zakaždým máš z nej radosť, ale mám pocit, že odíde so mnou... Aj z pamäti ľudí sa vytratí..., ako aj tanec. Tiež sa pominie. V tebe i tých druhých. No a voľakedy chceš povedať aj viac. Povedať tak, aby to zostalo, aby si ty zostal v tom. Aj za sto rokov budú vedieť, čo si si myslel, ako si mal rád to, čo bolo a čo je..., lebo aj drevo vie rozprávať.“ (Viliam Meško).

Pridať komentár (1 komentár)

Čítať ďalej...Prinášame vám aktuálny plagát k Jánošíkovým dňom 2021, ktoré sa v Terchovej sukutočnia od 28. júla do 1. augusta 2021. Samotný program podujatia nájdete v tomto článku.

Plagát na stiahnutie

 

Pridať komentár (1 komentár)

Čítať ďalej...Pripravovaný 59. ročník Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej sa uskutoční 28. júla až 1. augusta 2021. Hlavným organizátorom podujatia je Obec Terchová, spoluorganizátorom Krajské kultúrne stredisko v Žiline v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja. Akciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Pridať komentár (0 komentárov)

Čítať ďalej...Počas celého trvania festivalu budú dôsledne rešpektované všetky aktuálne protipandemické, hygienické a bezpečnostné opatrenia a nariadenia, ako i stanovený počet osôb.

Pridať komentár (0 komentárov)

organizatori 21 

partneri 21

ostatni partneri 21

 
facebook_page_plugin