Powered by EverLive.net
skenfrdepl

TANEČNÝ DOM

Kategória:
Šapitó pod amfiteátrom Nad Bôrami
Dátum:
sobota, 3. august 2019 18:00 - 19:00
Miesto
013 06 Terchová, Slovensko

lektori: KAF Hojana
hrá: ĽH Veselie
garant: Krajské kultúrne stredisko v Žiline

KAF Hojana

Stretli sme sa v Žiline, šiesti tanečníci folkloristi z rôznych kútov Slovenska. Na Vŕškoch sme zistili, že nevieme odpovede na otázky, ktoré nás zaujímajú. Ako sa tancovalo v okolí Žiliny? Aký odev sa nosil? Akým nárečím sa hovorilo v jednotlivých dedinách v okolí Žiliny? Ako znela typická muzika? O odpovede sa zaujíma a so záujemcami podelí jedna Žilinčanka, jedna Gbelanka, chlapec z Michaloviec, Rusín z Cerniny, dievka z Viesky nad Žitavou a teraz už dve z Liptova.

Nosná myšlienka a naše spoločné predstavy o šírení pôvodnej archaickej kultúry zaujali Krajské kultúrne stredisko v Žiline, ktoré nám poskytlo hniezdo pre naše bádanie a tvorbu. Na prvom spoločnom nácviku v Makovického dome sme sa stretli 6.6.2018.

Všetci, rovnako naočkovaní zvedavosťou, sme začali pátrať po koreňoch tanečného folklóru z okolia Žiliny. Neznáma oblasť medzi folkloristami, menej prebádaná. Pustili sme sa do skúmania prvých nemých filmových záznamov z roku 1961 z Kysúc. Stretli sme sa s ústretovosťou a nadšením kamarátov folkloristov, s prvými fanúšikmi nášho pokusu o znovuzrodenie dávno zabudnutého a ochotnými spolupracovníkmi, čo nás povzbudzuje do práce so signálom pokračovať a vytrvať.

Naším snom je oživenie tanečného folklóru Kysúc, Horného Považia a Rajeckej doliny pomocou filmových záznamov z minulého storočia a budúcich našich vlastných výskumov u žijúcich pamätníkov, študovania zápiskov, kníh a dostupných materiálov za jeden život a vytvoriť tak pamäťovú stopu pre ďalšiu generáciu vo forme tanečno-hudobných dielov.

 
 

Všetky termíny:

  • sobota, 3. august 2019 18:00 - 19:00

Powered by iCagenda

organizatori 
 partneri 19 1

 partneri 19 2

 
facebook_page_plugin