Powered by EverLive.net
skenfrdepl

program 19Kľúčovým slovom podujatia je v tomto roku Muzikant, s podtitulom Rok jubileí mnohých terchovských hudobníkov. Jánošíkove dni 2019 budú trvať päť dni. Organizátori pripravili tradične bohatý a pestrý program, ktorý sa začne v stredu 31. júla večer v rodnej osade Juraja Jánošíka – finalistu televíznej ankety o Najväčšieho Slováka. U Jánošov bude slávnostne sprístupnený Symbolický dom patróna festivalu, nebude chýbať ani jánošíkovská vatra.

Venujte pozornosť: Jednotlivé časti programu si môžete pozrieť aj detailne, kliknutím na názov programu alebo v sekcii "Predstavenie účinkujúcich"

Program:

STREDA 31. júla 2019

20.00 h
Jánošovia (rodná osada Juraja Jánošíka)  

NADČASOVÁ SCHOPNOSŤ ROZDÁVAŤ NÁDEJ
Slávnostné otvorenie festivalu spojené so sprístupnením Symbolického Jánošíkovho domu divadelným predstavením a jánošíkovskou vatrou

účinkujú: Ťažká muzika, MADOS Liptovský Mikuláš
scenár, réžia: Peter Cabadaj

Poznámka pre návštevníkov: V prípade záujmu o 19.00 h pôjde autobus spred obecného úradu do Šípkovej (autobusová zastávka). Následne bude autobus k dispozícii záujemcom od 22.00 do 24.00 h: trasa Šípková (autobusová zastávka) - centrum Terchovej (nástupište).


ŠTVRTOK  1. augusta 2019

15.00 h
Krajské kultúrne stredisko v Žiline
Makovického dom

„VERU SME MY BRATIA...“ KEĎ RUKY TVORIA
Vernisáž výstavy piatich bratov Mahútovcov

účinkujú: bratia Mahútovci
garant: Krajské kultúrne stredisko v Žiline                                     


17.30 h
Kultúrny dom Andreja Hlinku

„HRAJŽE MI, MUZIČKA...“
Rozhlasový program terchovských muzikantov

účinkujú:Repáňovci, ĽH Jána Rybára, Terchovská muzika z Doliny, Ťažká muzika, Trio z Chotára, Arzén, Zbojband, Erika Hukelová-Chvasteková, Ladislav Mihalčatin, Ján Miho, Vincent Krkoška, Martin Repáň, Rudolf Patrnčiak, Jozef Šimonovič
moderátorka: Gabriela Tomajková
scenár, réžia: Juraj Hamar


21.00 h
Amfiteáter Nad bôrami

Elo Šándor: SVÁKO RAGAN
Predstavenie Terchovského národného divadla
        
úprava, réžia: Vlado Švec

22.30 h
Amfiteáter Nad bôrami

KUBO
Česko-slovenský muzikál (Pocta Jozefovi Kronerovi)

hudba: Sima Martausová, Peter Uličný
kostýmy: Adriena Adamíková
réžia: Ivan Blahút


PIATOK 2. augusta 2019

13.00 h
RIC TERCHOVEC

SYMBOLY SMÚTKU & KRÍŽE SLOVENSKA
Vernisáž výstavy jubilujúceho fotografa Ivana Köhlera

účinkuje:Zbojband
kurátor výstavy: Peter Cabadaj


16.00 – 17.00  h
Mariánske námestie v Žiline

ŽIVÁ POZVÁNKA DO TERCHOVEJ

účinkujú: goralský súbor Skalni (Poľsko), KAF Hojana, DFS Stavbárik, Terchovská muzika z dolniakov

garant: Krajské kultúrne stredisko v Žiline


14.30 h - 18.00 h
Festivalové šapitó

Program folklórnych zoskupení

14.30 – 15.00 h ĽH Parta zo Strečna
15.05 – 15.30 h DFS Tekovanček
15.35 – 16.00 h heligonkár Marián Hodoň z Dolnej Tižiny, SS Lúčanka z Lietavskej Lúčky
16.05 – 16.30 h FS Blanciar & ŽSS Ľubovník
16.40 – 17.25 h Cimbalová muzika Mačuhovcov z Čadce, Goroli ze Skalitego s gajdošom Paľom Kužmom
17.30 – 18.00 h  Oprášené krpce – folklórni nadšenci zo Žiliny

garant: Rudolf Patrnčiak


18.30 – 19.30 h
Festivalové šapitó

NEBESKÁ MUZIKA
Koncert world music


20.30h
Amfiteáter Nad bôrami
(brány amfiteátra sa otvoria o 19.00h)

„VERUŽE MI HRAJTE, MUZIKANTI MILÍ...“
Terchovský galaprogram

účinkujú: Bobáňovci – terchovský orchester ľudových nástrojov, terchovské muziky Terchová, Jozefa Holúbka, Repáňovci, Sokolie, Pupov, T3, Vršanská muzika, Zbojband, Ťažká muzika, ľudové hudby Hanuliakovci, Jána Rybára, Zázrivá, Terchovské ženičky a dôchodci, ženské spevácke skupiny z Dolného Vadičova, Tíšina, Trio z Chotára, Ženy spod Rozsutca, folklórne súbory Blanciar, Chotár, Terchovec, Malý Rozsutec (po 50 rokoch)
moderátorka: Silvia Pekarová
scenár, réžia: Vincent Krkoška


23.00 – 04.00 h
RIC TERCHOVEC

ĽUDOVÁ VESELICA

účinkuje: AT Band


23.30 – 03.00 h
Festivalové šapitó

NOC S TERCHOVSKOU MUZIKOU

účinkuje: Terchovská muzika z dolniakov
garant: Jakub Paška


SOBOTA 3. augusta 2019

10.00 h
Terchovská galéria umenia

KEĎ SA POVIE TERCHOVSKÝ MUZIKANT...
Vernisáž výstavy malieb, kresieb, drevorezieb, keramiky, fotografií a hudobných nástrojov

účinkuje:Ťažká muzika & Trio z Chotára
kurátor výstavy: Peter Cabadaj


10.00 - 12.00 h
Festivalové šapitó

Program folklórnych zoskupení

10.00 – 10.30 h FS Limbora z Prečína
10.35 – 11.00 h Terchovská muzika Sokolie zo Skalice, ŽSS Vajčovky z Horného Vadičova
11.05 – 11.30 h DFS Dratvárik
11.35 – 12.00 h MSSk Lidovec zo Solčian

garant: Rudolf Patrnčiak


10.00 – 13.00 h
Kultúrny dom Andreja Hlinku

ZLATÉ HUSLE
Muzikantské dielne pre verejnosť – otvorené hodiny

garanti: Andrej Dostál, Vladimír Moravčík


12.00 – 13.30 h
Amfiteáter Nad bôrami

V HRE SA BILO, ŽILO, SMIALO...
Program detských folklórnych kolektívov zo Žilinského kraja

účinkujú:detské folklórne súbory Turiec z Martina, Nezábudka z Rudiny, Chotárik z Terchovej, Cibulníček z Lietavskej Svinnej, Oravanček z Nižnej, Belanček z Ružomberka
réžia: Turčianske kultúrne stredisko v Martine
garant: Krajské kultúrne stredisko v Žiline


13.45 – 15.15 h
Amfiteáter Nad bôrami  

SENIORI IX. MUZIKA
Program slovenských seniorských folklórnych súborov a skupín  

účinkujú: Seniorklub Družba Trenčín. FS Magurák a DFS Maguráčik z Kežmarku, Folklórny klub  Omladina Košice, FS Svojina z Michaloviec, Kubánkov sen z Bratislavy, MSSk Hájiček z Chrenovca-Brusna, MSSk Hnojňaňe z Mihaľovec, MSSk Lidovec zo Solčian, SSk Čemerňanka z Pustého Čemerného, Jozef Hesko a ĽH Heskovci, Bielikovci z Červeníka, Imro Oravec z Košíc, Pavel Popelka zo Strání (Česko), DFS Dolina z Bratislavy a ďalší
námet, scenár, moderovanie, réžia: Alojz Špaček
asistenti realizácie: Naďa Čermáková, Pavol Olekšák a vedúci súborov


15.00  h
Kultúrny dom Andreja Hlinku

VINCENT RYBÁR
Premietnutie filmového dokumentu o terchovskom predníkovi pri príležitosti 20. výročia úmrtia

účinkuje:ĽH Jána Rybára
vstupný príhovor: Peter Cabadaj


15.00 – 16.30 h
Festivalové šapitó

VERUŽE SI SPIEVAJ, TERCHOVSKÁ DOLINA
Program detských folklórnych súborov a skupín z Terchovej a okolia  

účinkujú:heligonkári Juraja Kvočku, dvojičky Krištofíkovci, detské folklórne súbory Chotárik, Terchovček, Zázrivček, FS Chotár, Repáňovská muzika
scenár, réžia: Veronika Hajasová


16.45 – 17.45 h
Festivalové šapitó

Program folklórnych zoskupení

16.45 – 17.05 h MSSk Hájiček z Chrenovca-Brusna
17.10 – 17.45 h Hnojňaňe z Mihaľovec & Harčárky z Pozdišoviec


18.00 – 19.00 h
Festivalové šapitó

TANEČNÝ DOM

lektori: KAF Hojana
hrá: ĽH Veselie
garant: Krajské kultúrne stredisko v Žiline


19.00 – 20.00 h
Festivalové šapitó

Program folklórnych zoskupení

19.00 – 19.20 h ŽSSk Čemerňanka
19.25 – 20.00 h FS Váh z Púchova


20.00 – 20.25 h
Amfiteáter Nad bôrami
(brány amfiteátra sa otvoria o 19.00h)

TERCHOVÁ – METROPOLA HELIGÓNKY II.
Pokus o prekonanie vlastného festivalového rekordu (227 spoločne hrajúcich heligonkárov)

Chcete sa zapojiť do rekordu? Registrujte sa online (bez tejto registrácie nebude možné aktívne hranie počas rekordu)

20.30 h

„ČIJA TO MUZIKA, TAK PEKNE TRNIKÁ“
Medzinárodný galaprogram

účinkujú: 300+ najväčšia heligónková kapela sveta, Rusynky, goralský súbor Skalni (Poľsko), Muzikantská zlatá dielňa, Marko Marković Brass Band (Srbsko), štátny kozácky súbor Stavropole (Rusko), Terchovský symfonický orchester
moderátori: Michaela Pastorková Závodná & Lukáš „Pucho“ Púchovský
scenár, réžia: Vladimír Moravčík

Folklórstroj


23.00 – 04.00 h
RIC TERCHOVEC

ĽUDOVÁ VESELICA

účinkuje:Borovienka z Lančára


23.30 – 04.00 h
Festivalové šapitó
 
NOC PRI MUZIKE

účinkujú: Zlaté Husle, V8 Band
garant: Andrej Dostál


NEDEĽA 4. augusta 2019

8.30 h
Kostol sv. Cyrila a Metoda

Svätá omša za nositeľov ľudových tradícií


10.00 h
Areál pred obecným úradom

„A VERU POŠIBAJ KONÍČKA VE VOZE...“
52. konský vozový sprievod  

scenár, réžia: Ján Miho
asistent realizácie: Jaroslav Lysičan  


11.00 – 12.00 h
Areál pod sochou Juraja Jánošíka

Predstavenie zahraničných hostí

Goralský súbor SKALNI (Poľsko)
Štátny kozácky súbor STAVROPOLE (Rusko)


12.30 h

„KONÍČEK SIVASTÝ, PRENES MA CEZ MOSTY...“
Predstavovanie furmanov a muzík
 
scenár, réžia: Ján Miho


14.30 h
Amfiteáter Nad bôrami

JÁNOŠÍK JE SLOBODA A SLOBODA JE VEČNÁ!
Záverečný galaprogram pod záštitou predsedníčky Žilinského samosprávneho kraja Eriky Jurinovej

účinkujú: heligonkári Martina Čerňanského, folklórne súbory Stavbár zo Žiliny (60-ročný jubilant), Bystrica z Novej Bystrice, Kriváň z Turian, Rosička, rosa... z Dolného Kubína, Folklórna skupina Likava z Likavky, Janka Holeštiaková a ĽH FS Jedľovina z Kysuckého Nového Mesta + hosť FS Jánošík z Fiľakova & ĽH Ďatelinka s jubilujúcim predníkom Ondrejom Molotom
moderátor: František Výrostko
scenár, réžia: Peter Cabadaj
garant: Krajské kultúrne stredisko v Žiline
 
V prípade nepriaznivého počasia sa programy z amfiteátra Nad bôrami presunú do šapitó


Sprievodné podujatia 

PIATOK 2. augusta


17.00 – 18.00 h (areál pod sochou Juraja Jánošíka)
Tanečný dom pre deti
lektori: KAF Hojana


SOBOTA 3. augusta

10.00 – 16.00 h (areál pod sochou Juraja Jánošíka)
Remeselné dielne
garant: Krajské kultúrne stredisko v Žiline


11.00 – 20.00 h (RIC TERCHOVEC)

11.00 – 11.55   Heligónka z Chotára    
12.00 – 12.45   Martin Vanek + terchovská muzika Zbojband, Alexandra Ondrušová a hudobné nástroje
12.50 – 13.15   DFS Dratvárik  
13.20 14.00   Zborovskí heligonkári
14.05 – 14.30   Lučané z Lúčok  
14.35 – 14.55   ĽH Andreja Sládkoviča – Krupina
15.00 – 15.25   Baločkári Jula Bartoša  
15.30 – 15.55   Hnojňaňe z Mihaľovec a FS Svojina  
16.00 – 16.30   ĽH a FS Váh z Púchova
16.30 – 16.50   Baločkári Jula Bartoša     
17.00 – 17.50   Kysucká kasňa  
18.00 – 20.00  Seniori:  Senior klub Družba z Trenčína, Jožko Hesko a ĽH Heskovci, Bielikovci z Červeníka, FS Magurák a DFS Maguráčik z Kežmarku, Pavel Popelka zo Strání (CZ),  DFS Dolina z Bratislavy, Imro Oravec z Košíc, Folklórny klub Omladina z Košíc
Pripravil: Alojz „Alino“ Špaček

12.30 – 15.00 h (šapitó pod amfiteátrom)
Voľné hranie

12.30 – 12.55   Vlasta Mudríková,  heligonkárka a speváčka zo Skalitého  
13.00 – 14.00   Heligonkári Jarky Jelinkovej
14.00 – 14.45   Martin Vanek + terchovská muzika Zbojband,  Alexandra Ondrušová a hudobné  nástroje


16.00 – 17.00 h (areál pod sochou Juraja Jánošíka)
Tanečný dom pre deti
lektori: KAF Hojana


9.00 – 17.00 h   (vysunutá expozícii Považského múzea v Terchovej)
Zbojníckym chodníčkom – sprievodné programy

organizatori 
 partneri 19 1

 partneri 19 2

 
facebook_page_plugin