Vôbec prvý konský vozový sprievod z Terchovej do Vrátnej sa konal pred 55 rokmi – v nedeľu 18. augusta 1968 – v rámci šiesteho pokračovania Jánošíkových dní. Divákov neodradili ani hrôzostrašné mračná visiace nad ich hlavami. Akoby išlo o predzvesť čohosi tragického, osudového. Nikto z prítomných milovníkov folklóru vtedy v Terchovej nemohol tušiť, že už o tri dni vtrhne na územie našej vlasti päť spojeneckých armád Varšavskej zmluvy. Táto brutálna invázia vyše polmiliónového vojska definitívne ukončila demokratizačný proces, respektíve pochovala sen Alexandra Dubčeka a reformných komunistov o socializme s ľudskou tvárou. Apropo, Jánošíkove dni boli poslednou veľkou kultúrnou akciou vo vtedajšom Československu pred okupáciou s fatálnymi dôsledkami.
Konský vozový sprievod – erbový program medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni – sprevádza zaujímavé historické pozadie vzniku i celkový vývin. Pôvod sprievodu treba hľadať v starej terchovskej tradícii, ktorá sa v obci kontinuálne rozvíjala minimálne od polovice 19. storočia. Konkrétne máme na mysli tunajšie svadby, ktoré charakterizovala skutočnosť, že nevestu, ženícha
a svadobných hostí vozili gazdovia so svojimi koňmi na drevených rebriniakoch, vyzdobených rôznymi pestrofarebnými stužkami a inými dekoráciami. Pri všetkých svadobných sprievodoch neodmysliteľne asistovala terchovská muzika – pred desiatimi rokmi rokmi zapísaná do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO.
Vznik a realizácia idey konského vozového sprievodu s „vrchovcami“ je neodmysliteľne spätá s osobnosťou všestranného učiteľa Mira Križa (1927 – 1970), ktorý patril medzi najagilnejších i najobetavejších kultúrnych činovníkov. Ako spomína jeho dcéra MUDr. Alena Hudecová, „otec bol jedným z iniciátorov myšlienky Jánošíkových dní a následne ich zanieteným organizátorom. Výzdoba celých slávností vznikala u nás doma a kompletne bola pripravovaná ručne. Mesiac pred začiatkom podujatia sme mu so sestrou Milkou pomáhali a vystrihovali siluety podľa šablóny, ktorú otec navrhol. Inšpiroval sa motívom Jánošíka z obrazu akademického maliara Zdena Horeckého. Každá chalupa v dedine tak mala v okne nami vystrihnutého Jánošíka. Dodnes cítim vôňu farieb, ktorými otec maľoval plagáty. Tie boli potom umiestnené na plote u susedov Šupicovcov. Ich plot vyhovoval strategicky (išlo o križovatku ciest), pretože ľudia mali plagáty na očiach.“
Hlavne mladšej generácii treba osvetliť symboliku myšlienky sprievodu. Ešte v 60. rokoch konský voz spájal jednotlivé osady s centrom Terchovej, ľuďom slúžil na presun do kostola, úradu, k lekárovi, na doplnenie zásob potravín... Obyvateľov tak sprevádzal prakticky celý ich život – od narodenia až po poslednú cestu na cintorín.
Hneď po vzniku sa konský vozový sprievod stal veľkou atrakciou a hotovým magnetom pre tisícky domácich aj zahraničných účastníkov Jánošíkových dní. Fascinujúca harmónia i syntéza vizuálneho (estetického) zážitku, hudby, spevu a miestneho koloritu vie „odzbrojiť“ aj toho najchladnejšieho ignoranta či kverulanta... Treba uviesť, že konský vozový sprievod počas päťdesiatpäťročnej existencie niekoľkokrát zmenil svoj názvov. Pôvodný – Jánošík, Jánošík, kde je tvoj palošík (s podtitulom Krojovaný sprievod mladých i starých z Terchovej a okolia na vozoch do Vrátnej – sa používal dva roky. Najčastejším názvom v sedemdesiatych rokoch bol Popod Grúň, popod Grúň – sprievod krojovaných družín na vozoch z Terchovej do Vrátnej. V priebehu osemdesiatych rokov dominoval názov Hore Tiesňavami – tradičný vozový sprievod krojovaných družín z Terchovej do Vrátnej. Takmer dve decéniá (1970 – 1989) sprievod ako neodmysliteľný programový celok Jánošíkových dní štartoval vždy v príslušnú nedeľu o 10.00 h po kladení vencov k Pamätníku obetí druhej svetovej vojny v Terchovej.
Aktuálny názov sprievodu – A veru pošibaj koníčka ve voze...! – používajú organizátori nepretržite od leta 1989. Pestrofarebná hrajúca a spievajúca riava sa spred obecného úradu dáva do pohybu v záverečný festivalový deň (nedeľa) po skončení svätej omše za nositeľov ľudových tradícií v Kostole svätých Cyrila a Metoda v Terchovej. Jednotliví furmani vedno s muzikantmi, ktorí tvorili „posádku“ vozov, nakoniec spoločne účinkujú na javisku v areáli pod sochou Juraja Jánošíka.
Medzi dlhodobých organizátorov a realizátorov konského vozového sprievodu patrili Augustín Hanuliak, Vincent Synák, Filip Komačka a Ján Miho. Posledne menovaný ho obetavo zabezpečuje a režíruje s krátkymi prestávkami štyridsaťpäť rokov!
Zakladateľ konského vozového sprievodu a spoluzakladateľ Jánošíkových dní Miro Križo na výtvarnom portréte (maľbe) od Františka Muchu
Zdeno Horecký: V Tiesňavách (olej, 1957 – 1959)
Čelo historického prvého konského vozového sprievodu, ktorý sa za hustého lejaku konal v nedeľu 18. augusta 1968
Prvý konský vozový sprievod z Terchovej do Vrátnej (Tiesňavy, 18. 8. 1968)
Rok 1974
Populárny konský vozový sprievod, erbový program Jánošíkových dní, oslávi 55. výročie prvej jazdy. Predstavovanie jednotlivých furmanov a muzík sa uskutoční v areáli pod sochou Juraja Jánošíka
Powered by iCagenda