c_600_400_16777215_00_images_fotografie_2011_2CD6BC6B6606-175.jpgBlížiaci sa  49. ročník Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej sa uskutoční v dňoch
28. – 31.  júla  2011. Už dvadsať rokov má toto populárne a divácky vyhľadávané podujatie medzinárodný charakter a za ten čas (1991 – 2010) sa na ňom predstavilo niekoľko tisíc účinkujúcich z vyše 30 krajín sveta.


Terchová je už takmer 120 rokov známa svojou neopakovateľnou hudobnou tradíciou, čo pravidelne pripomína  aj „terchovský štátny sviatok“, zvaný Jánošíkove dni. Vo štvrtok 28. júla od 17.00 h sa v Kultúrnom dome A. Hlinku uskutoční program  Terchovská muzika a jej hostia. V programe, ktorý režíruje čestný občan Terchovej Ondrej Demo, sa predstavia muzikanti a speváci z domova i zo susedných krajín (Poľsko, Česká republika, Maďarsko).
V roku 2011 bude festival trvať opätovne štyri dni a organizátori pripravili tradične bohatý a pestrý program. Popri dominantnom folklóre nebude chýbať ani prezentácia iných hudobných žánrov, vernisáže výstav (Nájdené struny stratených nôt, Remesklo – výber z tvorby akad. sochára Milana Opalku, rodáka z Terchovej, pri príležitosti jeho 50. narodenín...), prezentácia ľudových remesiel a škola remesiel, razenie dukáta s motívom Jánošíka, slávnostné odhalenia sochy Jánošíka,  komorné programy, ohňostroj...
Novinkami budú samostatný detský program s názvom Ratolesti, ktorý sa uskutoční v amfiteátri Nad bôrami, a Tanečný dom, ktorý sa bude konať vo festivalovom stane. Obidva programy majú svoj čas a priestor vyhradený v sobotu 30. júla popoludní. V prípade Tanečného domu pôjde o školu tanca, počas ktorej sa môžu záujemcovia naučiť tance z Terchovej a jej okolia.
Neodmysliteľnou zložkou záverečného dňa Jánošíkových dní býva od roku 1968 divácky atraktívny konský vozový sprievod – s hrdými krojovanými furmanmi a hrajúcimi muzikantmi vo vozoch. Ide o erbové podujatie Jánošíkových dní v Terchovej. Veľkú pozornosť púta i nedeľňajšia svätá omša za nositeľov ľudových tradícií (za aktívnej účasti krojovaných muzikantov a spevákov).
Nezabudnuteľné zážitky a iskrivú atmosféru sľubuje, tradične, piatkový terchovský večer s názvom „Veruže si spievaj, Terchovská dolina...“, v rámci ktorého sa predstaví folklórny výkvet Jánošíkovho kraja a jeho okolia (29. júl, 20.30 h), a sobotňajší galaprogram “Teraz vám vyhráva...“ . V zaujímavo koncipovanom sobotňajšom medzinárodnom programe sa v amfiteátri Nad bôrami predstaví špičkové ukrajinské teleso Hudaki Village Band, domáci Terchovský symfonický orchester, Čarovné ostrohy a orchester,   cimbalová muzika Kunovjan (Česká republika), zoskupenie špičkových muzikantov Husľovačka a ďalší účinkujúci. Program moderuje Marek Ťapák (30. júl, 20.30 h).
49. ročník Jánošíkových dní vyvrcholí v nedeľu 31. júla originálnym predstavovaním furmanov a muzík
(12.30 h), a záverečným programom v amfiteátri Nad bôrami s názvom Prechádzky po kraji  (14.30 h) –  pod záštitou predsedu Žilinského samosprávneho kraja Juraja Blanára. V programe budú účinkovať folklórne súbory a skupiny z Terchovej, severného, Považia, Oravy, Kysúc, Turca a Liptova + zaujímaví hostia s priamymi väzbami na Žilinský kraj.  
Organizátori podujatia veria, že v prípade priaznivého počasia môže tohtoročná návštevnosť atakovať divácky rekord Jánošíkových dní (75 000 ľudí). 

Organizátori 

partneri jd 23

partneri jd 23 2

 
facebook_page_plugin