fbpx

c_600_400_16777215_00_images_fotografie_2014_DSC_8302.JPGBlížiaci sa 52. ročník Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej, pod záštitou ministra kultúry SR Mareka Maďariča, sa uskutoční v dňoch 24. – 27. júla 2014. Hlavnými organizátormi podujatia sú: Obec Terchová, Žilinský samosprávny kraj – Krajské kultúrne stredisko v Žiline a Mesto Žilina. Už vyše dvadsať rokov má tento populárny a divácky vyhľadávaný festival medzinárodný charakter a za ten čas sa na ňom predstavilo niekoľko tisíc účinkujúcich z vyše 30 krajín sveta.

V tomto roku sa bude podujatie niesť v znamení decembrového historického zápisu prvku Terchovská muzika do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO. Táto výnimočná skutočnosť zarezonuje už počas prvého dňa „terchovského štátneho sviatku“. Vo štvrtok 24. júla o 17.00 h začína v Kultúrnom dome A. Hlinku program Ako sa terchovská muzika svetovou stala...

Jánošíkove dni 2014 budú trvať štyri dni a organizátori pripravili tradične bohatý a pestrý program. Popri dominantnom folklóre nebude chýbať ani prezentácia iných hudobných žánrov, vernisáže výstav („Košieľka bielená, rubáčik riasený“, jubilujúci fotograf Ivan Köhler), prezentácia ľudových remesiel, hľadanie pokladu, razenie dukáta s motívom Jánošíka, ohňostroj a iné sprievodné akcie. Pri príležitosti 150. výročia narodenia Andreja Hlinku bude v areáli kultúrneho domu slávnostne odhalená busta tejto výraznej osobnosti novodobých slovenských dejín. Hlinkova busta je darom Matice slovenskej obci Terchová. Spomenúť treba aj slávnostné uvedenie „veľkej knihy“ o zbojníckom kapitánovi Jurajovi Jánošíkovi. Pozoruhodnú publikáciu s objavnými textami a bohatou obrazovou dokumentáciou vydala Matica slovenská a Žilinský samosprávny kraj. Knižka sa bude predávať vo festivalovom areáli a na vybraných miestach v Terchovej.

Po dobrých skúsenostiach z uplynulých rokov sa opätovne uskutoční samostatný detský program v réžii Krajského kultúrneho strediska v Žiline. Neodmysliteľnou zložkou záverečného dňa Jánošíkových dní býva od roku 1968 divácky atraktívny konský vozový sprievod – s hrdými krojovanými furmanmi a hrajúcimi muzikantmi vo vozoch. Ako je všeobecne známe, ide o erbové podujatie Jánošíkových dní v Terchovej. Veľkú pozornosť púta i nedeľňajšia svätá omša za nositeľov ľudových tradícií (za aktívnej účasti krojovaných muzikantov a spevákov z domova i zo sveta). Nezabudnuteľné zážitky a iskrivú atmosféru sľubuje, ako už tradične, piatkový terchovský večer s príznačným názvom „Veruže mi zahraj, terchovská muzika...“, v rámci ktorého sa predstaví folklórny výkvet Jánošíkovho kraja, ako i terchovské muziky z rôznych oblastí Slovenska (25. júla, 20.30 h). Sobotňajší galaprogram v amfiteátri Nad bôrami (26. júla, 20.30 h) bude taktiež venovaný UNESCO, s čím súvisí aj výber účinkujúcich. Predstavia sa v ňom súbory zo Slovenska, Turecka a Českej republiky, pričom všetky folklórne telesá pochádzajú z oblastí, ktoré majú zapísané svoje prvky do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva. Záverečné slovo bude v medzinárodnom galaprograme, samozrejme, opätovne patriť monumentálnemu Terchovskému symfonickému orchestru.

52. ročník Jánošíkových dní vyvrcholí v nedeľu 27. júla originálnym predstavovaním furmanov a muzík (12.30 h), a záverečným programom v amfiteátri Nad bôrami Prechádzky po kraji (14.30 h) – pod záštitou predsedu Žilinského samosprávneho kraja Juraja Blanára. V programe sa predstavia folklórne súbory a skupiny z Terchovej, severného Považia, Oravy, Kysúc, Turca a Liptova + Barbora Švidraňová, Ploštín punk a AYA

Peter Cabadaj
Terchová 16. júna 2014

Partneri Jánošíkových dní 2024 

Partneri Jánošíkových dní 2024

facebook_page_plugin