Vo štvrtok 26.júla 2012 sa začal jubilejný, v poradí 50.ročník Jánošíkových dní v Terchovej. Program odštartoval vernisážou "ČRIEPKY V KRÁSE UKRYTÉ", ktorá bola v Krajskom kultúrnom stredisku v Žiline. Program pokračoval v Kultúrnom dome Andreja Hlinku v Terchovej, kde sa predviedli muzikanti a speváci z Terchovej, ĽH Ďatelinka a speváci z Detvy, ĽH Raslavičan a speváci z Raslavíc, Goralská muzika, Karpieli z Koscieliska.
Súčasťou programu bolo odovzdávanie cien pre ľudí, ktorí sa zaslúžili o organizovanie Jánošíkových dní. Tento program bol v živom vysielaní na RTVS.
Piatkový program na Jánošíkových dňoch sa oddávna nesie v znení terchovskej hudby a nebolo tomu inak ani na tomto jubilejnom ročníku. Program začal vernisážou výstavy z kresleného zbojníckeho seriálu, neskôr pokračoval program v šapitó, kde ste mohli vidieť súbory, ktorých zakladateľom bol terchovský rodák Miroslav Vallo. Amfiteáter Nad bôrami hostil večerný program, na ktorom sa predstavilo množstvo muzikantov, spevákov a tanečníkov z kraja Jánošíka.
Vystúpili Heligonkári z Rovne, terchovské muziky Pupov, Jozefa Ďuračku, Ťažká muzika, ľudové hudby Juraja Jánošíka, Vila Mešku, Terchovec, spevácke skupiny Podolie, Tíšina, Ženy spod Rozsutca, Trio z Chotára, Terchovskí seniori, Hnojňaňe, folklórne súbory Chotár,Terchovec, Stavbár, Helena Záhradníková. Zábava pokračovala v šapitó ľudovou veselicou.
Sobotňajší galaprogram 50. ročníka Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej zavŕšila pieseň Na kráľovej holi v podaní Terchovského symfonického orchestra, ktorú postojačky spieval zaplnený amfiteáter Nad bôrami.
Galaprogram bol podľa dramaturga festivalu Petra Cabadaja koncipovaný z dvoch častí. „V prvej sa predstavila Lúčnica, ktorá si pripravila pre Terchovú špeciálny program, ako venovanie jubilujúcich Jánošíkovým dňom. V druhej časti Všade dobre, v Terchovej najlepšie sa predstavili účinkujúci zo Slovenska, Macedónska a Českej republiky, pričom išlo o zaujímavú kombináciu žánrov,“ skonštatoval Cabadaj.
Pred začiatkom galaprogramu odovzdal zástupca starostu Terchovej Marián Zajac cenu obce Terchová umeleckému vedúcemu a choreografovi Lúčnice Štefanovi Nosáľovi. „Ďakujem, milí Terchovci. Ste vynikajúci organizátori. A ďakujem aj za to, že sa staráte tak krásne o naše tradície,“ povedal po prevzatí ceny Nosáľ.
Vystúpenia Lúčnice a macedónskeho národného folklórneho súboru Tanec si nenechal ujsť ani minister kultúry Marek Maďarič. „Terchová je vynikajúcim príkladom obce, ktorá môže stavať na výraznej originálnej kultúre. Keď sa povie Terchová, tak si určite každý predstaví typickú terchovskú muziku, spomenie si na Jánošíka, možno na ďalšie postavy z histórie Terchovej. Takže je to veľmi dobrý príklad, že kultúra identifikuje, či obec alebo aj národ a štát. A Jánošíkove dni sú aj dobrým výrazom toho, že Terchovci si uvedomujú silu svojej kultúry. Toho, čo vymysleli ich predkovia. Oni to udržiavajú, a preto majú aj taký úspešný festival,“ uviedol minister kultúry.
Tradičný záver galaprogramu - vystúpenie Terchovského symfonického orchestra pod taktovkou Ruda Patrnčiaka tentokrát obohatil aj zvuk organu a pieseň v podaní Františka Muchu z legendárnej Ľudovej hudby bratov Muchovcov. „Terchovský symfonický orchester je jedinečná myšlienka a zároveň jedinečné teleso vyše stovky terchovských muzikantov, ktoré účinkuje iba raz do roka. A to vždy v sobotu na záver galaprogramu. Je to unikátny dôkaz o tom, aká je Terchová silná interpretačne, muzikantsky, umelecky. Takýto typ programu nedokáže postaviť asi nijaká slovenská dedina,“ uzatvoril Cabadaj.
Nedeľa, posledný deň jubilejného 50.ročníka Jánošíkových dní v Terchovej začala tradičnou svätou omšou za nositeľou ľudových tradícii v Kostole sv. Cyrila a Metoda v Terchovej. Súčasťou omše bol spev a hranie folkloristov z Terchovej, čo dalo omši výnimočný charakter. Po skončení omše, sa muzikanti a speváci presunuli pred budovu Obecného úradu, kde nasadli na vozy.
Konský vozový sprievod pokračoval až do Vrátnej. V areáli pod sochou Juraja Jánošíka sa predstavil Národný folklórny súbor TANEC z Macedónska.Po ich vystúpení boli predstavení furmani a muziky z konského vozového sprievodu.
Amfiteáter Nad bôrami bol dejiskom finálneho programu "Prechádzky po kraji", kde vystúpili T12 a, folklórne súbory Rozsutec, Skorušina, Fatran, Drevár, Liptov, Kysuckú muziku, Arzén, Zuzanu Smatanovú.