Medzinárodný galaprogram

Kategória:
Amfiteáter Nad bôrami
Dátum:
piatok, 4. august 2023 20:30
Miesto
013 06 Terchová, Slovensko

Invenčný scenárista a režisér v jednej osobe Vladimír Moravčík pripravil atraktívny a dramaturgicky premyslený koncept medzinárodného galaprogramu, ktorý by mal uspokojiť aj náročnejšieho festivalového diváka. „Namiešal“ ho z terchovských, slovenských, lotyšských a rumunských ingrediencií – a pre mnohých to bude zrejme veľké prekvapenie... Originálnou interpretačnou formou a multigeneračne bude program reflektovať i desiate jubileum zápisu prvku Terchovská muzika do zoznamu UNESCO.


Katalóg foto č. 37 AULIAuli (Lotyško)

Atmosféru pohanských severských ság a mýtov umelecky prezentuje lotyšská gajdošská a perkusívna hudobná skupina Auli už od svojho vzniku v roku 2003. Formácia pozostávajúca z piatich gájd, štyroch bubeníkov, basy a spevu vytvára unikátny zvuk kombináciou starodávnych a moderných prvkov. Sami muzikanti pomenovali svoj hudobný štýl, vychádzajúci z ľudových lotyšských melódií a popevkov, ako etnotranss. Ich prejav je navyše prepletený energiou rockovej hudby a dynamikou world music.


Katalóg foto čFanfara Transilvania (Rumunsko)

Zo srdca rumunskej Transylvánie, z mesta Cugir, príde do Terchovej špičková balkánska kapela. Vášeň pre tradíciu sa v spomenutom regióne odovzdáva z otca na syna – hlavne pre zachovanie bohatého hudobného dedičstva. Fanfara Transilvania je jedným z najdlhšie pôsobiacich zoskupení v oblasti Alba. Korene skupiny siahajú až do začiatku 20. storočia. Nezameniteľná kapela prezentuje unikátny hudobný štýl nazývaný Gypsy Balkan brass nielen v Európe, ale i po celom svete. Títo skvelí muzikanti prinášajú svojou hudbou a dychovými nástrojmi čistú rumunskú folklórnu gypsy šou, respektíve nefalšovaný závan balkánskeho temperamentu, vášne a energie.    


Katalóg foto č. 39 STANO PALÚCHStano Palúch

Vďaka svojej mimoriadnej hudobno-tvorivej univerzálnosti je Stano Palúch jedným z najvyhľadávanejších muzikantov na Slovensku a v Českej republike. Pravidelne účinkuje na popredných domácich festivaloch klasickej hudby, folklóru, džezu, s rôznymi formáciami koncertoval vo väčšine krajín Európy a v USA, nahrával pre Český a Slovenský rozhlas a televíziu, ORF...

Ako štúdiový hráč nahral niekoľko desiatok albumov. Na poli folklorizmu je od roku 2005 autorom hudby k väčšine predstavení SĽUK-u. Okrem toho je držiteľom Ceny Ladislava Martoníka a dvoch cien Nadácie Tatra banky za umenie v kategórii hudba. S Terchovou spája Stana Palúcha viacero projektov. Okrem iného napríklad skomponoval hudbu pre nemý film Jánošík bratov Siakeľovcov z roku 1921. Pripomenieme tiež, že ako hosť sa objavil na terchovskom albume Nebeská muzika II., pričom s členmi tejto kapely spolupracoval aj pri CD projektoch Heleny Zahradníkovej (2007) a Pavla Kužmu (2018). Medzinárodný folklórny festival Jánošíkove dni 2023 premiérovo prináša nový počin Stana Palúcha v podobe muzikantských tvorivých dielní pre našu nádejnú hudobnícku omladinu.    


Katalóg foto č. 40 KAMARÁTIKamaráti

Pre túto skupinu nadšencov je tanec záľubou, povolaním aj poslaním. Základy získali v renomovaných folklórnych súboroch a tanečný kumšt si ďalej rozširovali štúdiom a umeleckou kooperáciou v rámci rôznych projektov. Ako tanečná skupina debutovala na svetovej výstave Expo 2017 v Kazachstane, kde reprezentovala Slovensko v spolupráci s Nebeskou muzikou a Lúčnicou. Na Jánošíkových dňoch 2019 prekvapili Kamaráti publikum prepojením veľkoformátovej 3D projekcie so živou choreografiou na symfonickú hudbu Tibora Andrašovana Poniže Terchovej. Kamaráti sú skutoční kamaráti tanečného pohybu na pódiových doskách (najčastejšie s Nebeskou muzikou), ako i pri náročnej výchove budúcej generácie v umeleckých školách a krúžkoch.


Nebeská muzikaNebeská muzika

Ide o jednu z najvýraznejších slovenských kapiel v oblasti etnickej hudby. Album tejto terchovskej formácie s názvom Zbojstory: príbehy z kraja Jánošíka bol v roku 2017 zaradený do TOP prestížnej európskej hudobnej hitparády, zameranej na world music. Nebeská muzika ako jediná z etnokapiel na svete čerpá vo svojej tvorbe len výlučne zo zdrojov ľudovej hudobnej kultúry rodnej obce. Zároveň ide o historicky prvú skupinu z Terchovej, ktorej album (Zbojstory) si mohli poslucháči vypočuť vo svojich smartfónoch alebo počítačoch cez globálne využívané služby ako Spotify, iTunes, Google Play či Deezer.


Katalóg foto č. 42 DEVANYDevany  

Devana – vládkyňa nebeského svetla – býva v slovanskej mytológii znázorňovaná ako zlatovlasé dievča spievajúce na zlatom stolci pred svojím palácom. Legendy hovoria, že železný hrot kopije z doby rímskej nájdený pod Rozsutcom iste patril odvážlivcovi, ktorý hľadal túto bájnu bytosť medzi vežami Skalného mesta. Dnes sú Devany zoskupením deviatich mladých dievčat z Terchovej, ktoré charakterizuje podmanivý spev a inštrumentálny kumšt, vychádzajúci z hudobných tradícií bájneho kraja Jánošíka.

Ženská skupina vznikla v lete 2022. Umelecký vedúci Andrej Dostál, interpret a pedagóg SZUŠ Akadémia muzika, hľadal, čím by mohol popri desiatkach terchovských muzík prekvapiť publikum. V kraji Jánošíka, o ktorom sa traduje, že v každom druhom dome je nejaký muzikant a v každom prvom spevák, prichádzalo do úvahy len veľké umelecké zoskupenie žien. Prvotná myšlienka rátala s počtom do tridsať rôzne starých folkloristiek. Nakoniec sa ich našlo deväť vo veku okolo dvadsať rokov. Cesty týchto dievčat sa stretli už v ranom veku, keď spolu pôsobili v speváckom zbore Sedmikrásky či vo folklórnom súbore Terchovček, a to, čo ich po rokoch opäť spojilo, je práve láska k folklóru a úcta k tradíciám. Venujú sa štylizovanej interpretácii terchovských piesní. Ich repertoár tvoria energické, mladistvé inštrumentálne, ale i vokálne skladby (trávnice); majú však záľubu aj v molovom pátose, citlivých textoch o nenaplnenej láske či smrti. Hrajú sa s pôvodnou melódiou piesní, rytmom a najmä experimentujú s farbami jednotlivých nástrojov a hlasov.

Biela je symbolom nežnosti, čistého srdca, úprimnej radosti a práve takáto atmosféra je typická pre javiská, na ktoré sa Devany postavia. Oblečené sú v bielych krojoch, sú ako jedna – a zároveň každá svojím spôsobom výnimočná a originálna. Súhra a duchovná harmónia Deván predstavujú kľúčový prvok, ktorý charakterizuje jednotlivé interpretky a presakuje do ich hudobnej tvorby. Sú teda vládkyňami nielen hudobného času, ale i nebeského svetla. Redaktorka internetového denníka Štandard Eva Struhárňanská, pochádzajúca z Terchovej, urobila v máji 2023 s Devanami rozhovor o tom, ako sa stretli, na čom pracujú a čo plánujú. „Keď sa deväť mladých Terchovčaniek, ktoré od mala spievajú, hrajú a tancujú folklór, stretne v jednom hudobno-speváckom zoskupení, nemôže to dopadnúť inak než umeleckým zážitkom, ktorý vyráža dych...“ Príďte sa presvedčiť osobne.

 


katalóg foto č. 43 ZBOJBANDZbojband    

Reč je o multižánrovom zoskupení pre hudbu zapálených mládencov z Terchovej, ktorí sa pripravujú na svoju profesionálnu umeleckú dráhu. Hoci sú len na začiatku kariéry, už zozbierali viaceré ocenenia z domácich aj medzinárodných súťaží a majstrovských kurzov. Základ tvorí sláčikové trio v obsadení: Vladimír Moravčík (husle), Michal Tlacháč (viola), Anton Williger (kontrabas). V hre kapely sa snúbi terchovský kumšt s muzikantským srdcom na dlani. Repertoár Zbojbandu siaha od umeleckých spracovaní slovenského, etnického či zahraničného folklóru cez klasiku až po swing. Začiatočným slovom „zboj“ v názve zoskupenia akcentujú muzikanti svoje korene z kraja Jánošíka, a preto „zbíjajú“ z nevyčerpateľného bohatstva hudby a rozdávajú ho vďačným poslucháčom. 

 
 

Všetky termíny:

  • piatok, 4. august 2023 20:30

Powered by iCagenda

Organizátori 

partneri jd 23

partneri jd 23 2

 
facebook_page_plugin