skenfrdepl

Filmy & videoklipy: ARZÉN: Kamaráti...

Kategória:
Symbolický Jánošíkov dom
Dátum:
streda, 27. júl 2022 20:00
Miesto
013 06 Terchová, Slovensko

Terchovsko-žilinská rocková formácia Arzén vznikla v lete 1983. Počas ťažko uveriteľnej tridsaťdeväťročnej existencie vydali „rockovo-folklórni jánošíci“ osem štúdiových albumov, účinkovali v rozhlase, televízii aj vo filme, odohrali nespočítateľné množstvo koncertov na Slovensku, v Českej republike, Poľsku, Maďarsku či dokonca v USA. Kapelu vždy charakterizovala poctivá muzikantská robota a nepodliehanie módnym vlnám a tendenciám. Dominantnú časť jej bohatého repertoáru tvoria rockové úpravy terchovských ľudových piesní. Zakrátko vyjde skupine DVD, ktoré je záznamom koncertu uskutočneného pri príležitosti 35. výročia aktívneho pôsobenia na slovenskej hudobnej scéne. Kapela Arzén vystúpi počas jubilujúcich Jánošíkových dní dvakrát: v rámci otváracieho programu festivalu v osade Jánošovia, kde v premiére uvedie aj svoj najnovší klip Kamaráti..., a v piatok podvečer pod sochou Juraja Jánošíka (29. 7.).

Spomenutý klip nakrútila talentovaná dizajnérka, fotografka a filmárka Jana Michálková, ktorá vyrastala v Terchovej. Absolvovala Fakultu architektúry a dizajnu Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, kde študovala odbor produktový dizajn. Momentálne pokračuje v štúdiu na treťom stupni ako doktorandka. Zároveň pracuje v Bratislave ako produktová dizajnérka – tri roky sa naplno venuje odevnému dizajnu.

Ohľadom kooperácie so skupinou Arzén Jana Michálková uviedla: „Na základe mojich skúseností s vizuálnym umením som bola oslovená kapelou Arzén s ponukou natočiť klip k jej novému singlu Kamaráti… Spolupráca ma veľmi potešila, lebo som na hudbe tejto skupiny v podstate vyrastala. Spája ma s ňou však aj iná história. Kapela Arzén začínala na Panskej lúke, kde sú i moje korene. Vyprofilovala sa zo staršej skupiny, v ktorej bol jedným z členov aj môj ocino Pavol Michálek; v tej dobe hral na bicích, jeho brat Miroslav na gitare.

Príbeh klipu zhmotňuje text skladby. Prebiehajú v ňom dve obrazové línie, ktoré sa navzájom prelínajú. Ústredná línia klipu sa odohráva v terchovskom exteriéri. Hlavná postava v ňom putuje a hľadá svojich kamarátov. Bočná, interiérová línia zobrazuje kapelu v jej skúšobni pri hraní novej skladby. Tieto dva obrazy sa na konci videoklipu spoja a vytvoria záver, ktorý vyzdvihne motív kamarátstva. Napriek tomu, že sa text skladby končí pochmúrne, mojím autorským zámerom bolo vyjadriť, že kapela stále pokračuje a má pred sebou ešte veľa bohatej tvorby” – uzavrela krátke rozprávanie Janka Michálková.                                                                                                       

 
 

Všetky termíny:

  • streda, 27. júl 2022 20:00

Powered by iCagenda

organizatori 22 

partneri 22 2

medialni 22

 
facebook_page_plugin