skenfrdepl

ČI ZHORA, ČI ZDOLA...

Kategória:
Amfiteáter Nad bôrami
Dátum:
sobota, 30. júl 2022 20:30
Miesto
Sv. Martina, 013 06 Terchová, Slovensko

účinkujú: heligonkári SZUŠ Akadémia muzika Terchová a Heligónkovej akadémie, Zakarpatský ľudový súbor (Ukrajina), dievčenská kapela Devany, folklórne súbory Jagár (Česko), Ruthenia (Slovensko), Kaláscima (Taliansko), Muzikantská zlatá dielňa, Terchovský ľudový orchester a zbor (symfoňák)
moderátor: Roman Bomboš
scenár, réžia: Vladimír Moravčík

 

Duo Kyseli Krastafci & Veselá ohňová šou

DSC 0728 1024x683

Kalàscima je apulská kapela reprezentujúca originálny zvuk južného Talianska. Ide o priateľov z írečitého regiónu Salento, ktorí spolu vyrastali pri hraní a spievaní hypnotických melódií a rytmov magického rituálu Taranta. Je to zvláštna ľudová tradícia liečby, kde sa počas divokých tanečných pohybov dostáva človek do stavu tranzu, čím vzniká fenomén, ktorý sa zvykne označovať aj ako „hudobný exorcizmus“. Inštrumentálne a vokálne pestrá kapela sa vracia ku stredomorským koreňom. Prináša charakteristické melódie a ľudovú atmosféru okorenenú beatmi world music. 

Kapela žne na medzinárodnej scéne veľké úspechy, o čom svedčí účasť na najprestížnejších festivaloch sveta. Napríklad: Tallin Music Week (Estónsko, 2018), Mundial Montreal (Kanada, 2017), Colours of Ostrava (Česká republika, 2016), Roskilde Festival (Dánsko, 2016), Fira Mediterrània de Manresa (Španielsko, 2016), Babel Med (Francúzsko, 2016), South by South West of Austin (USA, 2016), Sziget Sound Festival (Maďarsko, 2012) a iné.

 

Zakarpatský ľudový zbor (alebo aj Zaslúžilý akademický zakarpatský národný zbor)

Zakarpatský ľudový zbor

je špičkové ukrajinské teleso, o ktorom boli natočené filmy, respektíve vydaných niekoľko kníh. Najlepší sólisti sa stali na Ukrajine legendami. Zbor prešiel slávnou cestou plnou vzostupov a pádov, neustálych tvorivých aktivít, ohromujúcich úspechov, bohatého turné. Spolu so svojimi divákmi zdieľal šoky a ťažkosti, sotva prežil v 90. rokoch a ožil s nezávislosťou Ukrajiny. Bol a zostáva unikátnym fenoménom národnej kultúry – ako jediné profesionálne teleso na Ukrajine uchováva a propaguje nielen ukrajinské umenie, ale i umenie všetkých národnostných menšín Striebornej zeme. 

Tento vôbec prvý profesionálny súbor v histórii Zakarpatska vznikol 25. septembra 1945 v Užhorode. Premiérový koncert sa uskutočnil 17. septembra 1946. Originalita repertoáru a autentických kostýmov, jedinečný zborový zvuk (spojenie ľudových a akademických vokálno-inštrumentálnych hudobných prejavov), multietnická farebnosť a vysoká profesionalita súboru si okamžite získali uznanie, ocenenie a sympatie priaznivcov ľudového kumštu na Ukrajine i v zahraničí. Repertoár súboru patrí do zlatého fondu kultúry a umenia našich východných susedov, jeho pýchou a slávou sú originálni interpreti, medzi ktorých patria aj mnohí vyznamenaní ukrajinskí umelci (I. Opalenyk, T. Bartfay, M. Senina, B. Eremenko, V. Danyo, P. Kushtan, O. Polyak, M. Khodanych, M. Forish, M. Biloenko). Aj dnes sa teleso pýši výnimočnými sólistami (K. Labyk, P. Matiy, N. Mertsyn a N. Goral a iní). Počas 70-ročnej histórie súboru boli jeho umeleckými vedúcimi a šéfdirigentmi známe osobnosti. Spomenieme aspoň legendu Zakarpatskej choreografickej školy, národnú umelkyňu Ukrajiny Kláru Balogovú, ktorá mu zasvätila celý svoj život. Od roku 2006 je na čele súboru talentovaná dirigentka a zbormajsterka, výborná organizátorka a predsedníčka Zakarpatskej oblastnej rady Natalia Petiy-Potapchuk.

 

Folklórny súbor Jagár z Havířova (Česká republika) bol založený v roku 2007; vtedy ešte išlo

Jagár

o samostatnú cimbalovú muzika. Väčšina jej členov sa folklóru venovala od mladosti v detskom súbore Vonička z Havířova. Repertoár sa opiera o pevné regionálne základy (Lašsko, Tešínske Sliezsko) – s príležitostnými exkurzmi do okolitých moravských oblastí. V roku 2016 nahrala cimbalová muzika Jagár rovnomenný debutový album (aj) s piesňami o láske. Dominovali však vojenské a pijanské piesne, čo bezprostredne súviselo s jej čisto mužským (až desaťčlenným) obsadením.

Príležitostná spolupráca cimbalovej muziky so speváčkami a tanečníkmi vyústila v roku 2017 do vzniku folklórneho súboru Jagár. Materiálovým ťažiskom pre vznik prvého celovečerného programu sa stali oblasti, ktoré obopínajú Beskydy. Rovnako ako hra (repertoár) muzikantov, aj tvorba tanečných choreografií nie je pevne definovaná hranicami regiónu, ale historickým fenoménom „vandrujúcich“ piesní a snahou vrátiť zábavnú funkciu folklóru pre seba – a najmä diváka. Jagár je každoročným organizátorom stretnutia muzík a nadšencov pre folklór s názvom Folklórny (NE)ples, účastníkom mnohých festivalov, ale i verejných a súkromných slávností.

 

Devany

Devany

Devana – vládkyňa nebeského svetla – býva zobrazovaná v slovanskej mytológii ako zlatovlasé dievča, spievajúce na zlatom stolci pred svojím palácom. Preto legendy hovoria, že železný hrot kopije z doby rímskej, nájdený pod Rozsutcom, iste patril odvážlivcovi, ktorý hľadal túto bájnu bytosť medzi vežami Skalného mesta... Dnes sú tu Devany ako zoskupenie dievčat z Terchovej, ktoré charakterizuje podmanivý spev a inštrumentálny kumšt vychádzajúci z hudobných tradícií bájneho kraja Jánošíka. Od detských liet sa venujú terchovskému folklóru a v súčasnosti už dozreli, čo vyústilo do ich spojenia a vzniku atraktívneho hudobného telesa.

Slovo Devany je tiež kódom pre deväť víl prinášajúcich magický pohľad na ľudové tradície; spájajú sa v ňom predkresťanské obradové ľudové spevy s novými inštrumentálnymi postupmi. Každá jedna víla čaruje s iným hudobným nástrojom a oživuje svojím hlasom dávne piesne, ktoré sa dedili ústnou tradíciou z pokolenia na pokolenie. Inštrumentálne Devany čerpajú z tvorby legendárneho terchovského predníka Alojza Muchu, ktorého autorské cifry (napríklad Tidlikačka) prirodzene zľudoveli. Autorom a umeleckým mentorom dievčenského zoskupenia je uznávaný interpret a pedagóg SZUŠ Akadémia muzika Andrej Dostál.

V bielej nežnosti odetá
a z bosých nôh jej
rosa odlieta
a zvoní krásnou čistotou

Texty: Vladimír MORAVČÍK

 
 

Všetky termíny:

  • sobota, 30. júl 2022 20:30

Powered by iCagenda

organizatori 22 

partneri 22 2

medialni 22

 
facebook_page_plugin