Powered by EverLive.net
skenfrdepl

ŽIVÁ POZVÁNKA DO TERCHOVEJ

Kategória:
Mariánske námestie v Žiline
Dátum:
piatok, 2. august 2019 16:00 - 17:00
Miesto
Mariánske námestie, 010 01 Žilina
Slovensko

Mariánske námestie v Žiline

účinkujú: goralský súbor Skalni (Poľsko), KAF Hojana, DFS Stavbárik, Terchovská muzika z dolniakov

garant: Krajské kultúrne stredisko v Žiline

Predstavenie účinkujucich

Goralský súbor Skalni (Poľsko)

Goralský súbor SKALNI z Roľníckej univerzity v Krakove (Poľsko) bol založený v roku 1952. Teleso združuje goralskú mládež z Podhalia a okolia, ktorá študuje na krakovských vysokých školách. Členmi kolektívu sú tiež študenti pochádzajúci mimo goralských terénov, avšak zamilovaní do goralského folklóru. Súbor prezentuje tradičný folklór z Podhalia, pričom repertoár jednotlivých programov odzrkadľuje bohatstvo regiónu.

Hudba, tance aj spevy pochádzajú z dávnych pokolení obyvateľov Podhalia a predstavujú osobitú, originálnu súčasť kultúrneho dedičstva Karpát. Podhalianska hudba je plná živelnosti a temperamentu. Hlavným nástrojom sú husle – prvé a druhé (alebo žliabkové husle: ide o druh huslí, ktorý sa používal v starších hudobných štýloch) a basa. Muzikanti používajú aj pastierske píšťalky (niekoľko druhov) a podhaľanské gajdy, nazývané „koza“. Hudobné vstupy, ktoré kapela hrá, sú nazývané „nutami“; muzikanti to hrajú spamäti, čiže bez notového zápisu. Takéto „nuty“ sa prenášajú z pokolenia na pokolenie a zachovávajú tak charakteristické motívy melódií. Ich názvy pochádzajú od:

- slávnych tvorcov, napríklad „sabalove“, „bartušove“, „duchove“;

- charakteru, napríklad vrchové, marše;

- od názvu tanečných krokov (kresané, drobné...);

- od funkcie melódie v obradoch, napríklad „pytackie“ (na pytačkách), pri čepčení atď.

Goralský tanec sa podobne ako hudba vyznačuje dynamickosťou a živelnosťou.

Základnou formou je sólový tanec tanečného páru. Skladá sa z niekoľkých druhov krokov a spevu v podaní tanečníka. V choreografii, ktorá je prispôsobená scénickému obrazu pre sólové tance, tancuje niekoľko párov. Známe sú tiež skupinové tance žien alebo mužov. Jedným z nich je zbojnícky tanec – mužský skupinový tanec v pochodovom (maršovom) tempe. V podhaľanských spevoch dominujú najmä vrchárske spevy pochádzajúce z čias pastierskej kultúry. Ide o viachlasný spev s jedným vedúcim hlasom. Charakteristický je nepravidelným rytmom a individuálnym štýlom prevedenia. Osobitnú skupinu tvoria spevy využívané v tanci a pri rôznych obradoch.

KAF Hojana

Stretli sme sa v Žiline, šiesti tanečníci folkloristi z rôznych kútov Slovenska. Na Vŕškoch sme zistili, že nevieme odpovede na otázky, ktoré nás zaujímajú. Ako sa tancovalo v okolí Žiliny? Aký odev sa nosil? Akým nárečím sa hovorilo v jednotlivých dedinách v okolí Žiliny? Ako znela typická muzika? O odpovede sa zaujíma a so záujemcami podelí jedna Žilinčanka, jedna Gbelanka, chlapec z Michaloviec, Rusín z Cerniny, dievka z Viesky nad Žitavou a teraz už dve z Liptova.

Nosná myšlienka a naše spoločné predstavy o šírení pôvodnej archaickej kultúry zaujali Krajské kultúrne stredisko v Žiline, ktoré nám poskytlo hniezdo pre naše bádanie a tvorbu. Na prvom spoločnom nácviku v Makovického dome sme sa stretli 6.6.2018.

Všetci, rovnako naočkovaní zvedavosťou, sme začali pátrať po koreňoch tanečného folklóru z okolia Žiliny. Neznáma oblasť medzi folkloristami, menej prebádaná. Pustili sme sa do skúmania prvých nemých filmových záznamov z roku 1961 z Kysúc. Stretli sme sa s ústretovosťou a nadšením kamarátov folkloristov, s prvými fanúšikmi nášho pokusu o znovuzrodenie dávno zabudnutého a ochotnými spolupracovníkmi, čo nás povzbudzuje do práce so signálom pokračovať a vytrvať.

Naším snom je oživenie tanečného folklóru Kysúc, Horného Považia a Rajeckej doliny pomocou filmových záznamov z minulého storočia a budúcich našich vlastných výskumov u žijúcich pamätníkov, študovania zápiskov, kníh a dostupných materiálov za jeden život a vytvoriť tak pamäťovú stopu pre ďalšiu generáciu vo forme tanečno-hudobných dielov.

DFS Stavbárik

Detský folklórny súbor Stavbárik zo Žiliny spracováva detské ľudové hry, piesne a tance najmä zo severného Slovenska, ale aj z iných regiónov Slovenska.

Terchovská muzika z dolniakov

Ide o zoskupenie muzikantov, ktorí sú verným dôkazom toho, že terchovská hudobná tradícia má svoje rozšírenie aj za hranicami Jánošikovho kraja. Svojím vokálno-inštrumentálnym prejavom a zachovávaním tejto hudobnej tradície hrdo prezentujú obec Terchová na poli slovenského folklórneho hnutia, tak ako sa to naučili od významných terchovských muzikantov, ktorí mali značný vplyv na formovanie tohto ansámblu. Sú pravidelnými účastníkmi medzinárodného folklórneho festivalu Jánošikové dni. Je to rodinné zoskupenie pozostávajúce z otca a jeho dvoch synov, doplnené rodinným priateľom Mariánom Bolečekom. Ako jediný člen z tejto kapely má predkov pochádzajúcich z Terchovej a jeho korene sú späté so starým terchovským rodom Rogoňovcov.
Úspechy: Zlaté pásmo na krajskej prehliadke ľudových hudieb, speváckych skupín, sólistov spevákov a inštrumentalistov IDÚ HUDCI DOLINOU, postup do celoštátneho kola súťaže.(22. máj 2016, Topoľčianky)
Zlaté pásmo v kategórií Ľudové hudby na celoštátnej postupovej súťaži a prehliadke ľudových hudieb, speváckych skupín, sólistov spevákov a inštrumentalistov STRETNUTIE S PIESŇOU.(12.-13. november 2016, Mestské kultúrne stredisko Dolný Kubín)
Účinkovanie vo folklórnej televíznej šou ZEM SPIEVA (január 2017)
Účinkovanie vo folklórnej hitparáde Kapura (november 2017).
 
 

 

 
 

Všetky termíny:

  • piatok, 2. august 2019 16:00 - 17:00

Powered by iCagenda

organizatori 
 partneri 19 1

 partneri 19 2

 
facebook_page_plugin