Powered by EverLive.net
skenfrdepl

Elo Šándor: SVÁKO RAGAN

Kategória:
Amfiteáter Nad bôrami
Dátum:
štvrtok, 1. august 2019 21:00
Miesto
Sv. Martina
013 06 Terchová, Slovensko

Predstavenie Terchovského národného divadla
        
úprava, réžia: Vlado Švec

Predstavenie účinkujúcich

Terchovské národné divadlo (TND) vzniklo na jeseň roku 2014, po viac ako päťdesiatich piatich rokoch pôsobenia posledného ochotníckeho divadelného súboru v Terchovej. Zakladateľmi TND sú Vladimír Švec a Bibiána Švecová.

Prvou inscenáciou bol Ženský zákon, ktorý zaznamenal v Terchovej veľký záujem divákov a standing ovation. Prvá polovica divadelnej sezóny je vždy venovaná slovenskej klasike či rozprávke, druhú polovicu divadelnej sezóny venujeme súčasným hrám.

Riaditeľom divadla, režisérom a príležitostným hercom je Vladimír Švec, Bibiána Švecová zastupuje úlohu manažérky, dramaturgičky, asistentky režiséra a herečky.

Zo srdca sa tešíme, že môžeme zabaviť ľudí a vykúzliť úsmev na tvári nielen našim domácim divákom, ale i ostatným priaznivcom Terchovského národného divadla.

Elo Šandór: SVÁKO RAGAN

Kto by mohol zabudnúť na obl'úbenú postavu Sváka Ragana v hereckej kreácii neopakovatel'ného Jozefa Krónera? Trojdielny televízny film Sváko Ragan, ktorý vznikol podl'a poviedok Ela Šándora, si už pri svojom prvom uvedení pred mnohými rokmi okamžite získal priazeň divákov. Priniesol nielen dobrú zábavu, ale aj príťažlivý pohl'ad na svet myjavskej lokality s mnohými rázovitými zvykmi a postavičkami a vtipne využívaný dialekt, najmä myjavský a brezovský. Nad tým všetkým však dominuje schopnosť Sváka Ragana vynájsť sa aj v tých najnepríjemnejších situáciach...
Brezovskí garbiari boli známi nielen kvalitou svojich výrobkov, ale ischopnosťou svoje výrobky na jarmokoch úspešne popredať. Vel'a sa po jarmokoch a trhoch v blízkom i vzdialenejšom okolí Brezovej nachodil aj Sváko Ragan a nečudo, že na svojich obchodných potulkách zažil aj kadečo veselého a spravil nejeden vydarený, ale i menej vydarený "kšeft"...
Scenárista Bedřich Voderka s režisérom Martinom Ťapákom obrátili pohl'ad v tretej a poslednej časti filmu aj na túto dôležitú časť Sváčkovho života. Sváko Ragan má už dospelého syna Ščevána, ktorého treba dôkladne priučiť otcovskému garbiarskemu remeslu a najmä zasvätiť ho do fígl'ov "gšeftovania s partiékou". Dcéra Juda je zasa pomaly zrelá na vydaj a treba sa rozhodnúť pre toho najlepšieho pytača, čo iste nie je jednoduché...

V rámci folklorného festivalu Jánošíkove dni si budete môcť pozrieť prevedenie tohto kultového filmu Terchovským národnym divadlom.

 
 

Všetky termíny:

  • štvrtok, 1. august 2019 21:00

Powered by iCagenda

organizatori 
 partneri 19 1

 partneri 19 2

 
facebook_page_plugin