Powered by EverLive.net
skenfrdepl

„HRAJŽE MI, MUZIČKA...“

Kategória:
Kultúrny dom Andreja Hlinku
Dátum:
štvrtok, 1. august 2019 17:30
Miesto
Sv. Martina 245, 013 06 Terchová
Slovensko

Rozhlasový program terchovských muzikantov

účinkujú:Repáňovci, ĽH Jána Rybára, Terchovská muzika z Doliny, Ťažká muzika, Trio z Chotára, Arzén, Zbojband, Erika Hukelová-Chvasteková, Ladislav Mihalčatin, Ján Miho, Vincent Krkoška, Martin Repáň, Rudolf Patrnčiak, Jozef Šimonovič
moderátorka: Gabriela Tomajková
scenár, réžia: Juraj Hamar

Predstavenie účinkujúcich

Repáňovci

Najstaršie doložené správy o terchovskej ľudovej hudbe súvisia s Kvočkovskou muzikou z doliny Struháreň. Aj po vyše 130 rokoch má v tejto lokalite hudobná tradícia svojich pokračovateľov v podobe rodinnej kapely s názvom Repáňovská muzika. Tú tvoria súrodenecké trio a duo, ktorí sú si navzájom bratranci a sesternice. Trio tvoria: predníčka Tatiana, druhé husle Lenka a basička najmenší Lukáš a súrodenecké duo tvoria kontráš Martin a huslistka Kristínka. Okrem sláčikov, zvládnu bravúrne hru na heligónkach. To, že všetci s chuťou spievajú, platí nie len o tejto kapele, ale aj o celom Repáňovskom rode. Odmalička vyrastajú v prostredí so živou ľudovou hudbou. Prvým vzorom im boli rodičia a starí rodičia. Následne navštevovali detský súbor Terchovček. V súčasnosti navštevujú kurzy školy Akadémia muzika pod vedením Andreja Dostála a účinkujú vo folklórnych súboroch Chotár a Chotárik. Spoločnú kapelu založili v júli 2015. Odvtedy svoje umenie predviedli na rôznych podujatiach, napríklad Jánošíkove dni, či festival Východná. Veľkým úspechom kapely je zisk zlatého pásma na celoštátnej súťaži detského hudobného folklóru Vidiečanova Habovka 2016, čím sa zaradili medzi najlepšie detské ľudové hudby a sólistov inštrumentalistov na Slovnesku.

Za Repáňovskú muziku hovoria ich pesničky:

“My sme Repáňovci, my sa radi máme,
terchovskú muzičku od malička hráme.”

ĽH Jána Rybára

Pôsobí ako ORIGINÁLNA TERCHOVSKÁ MUZIKA, ale aj ako cimbalovka. V ich repertoári sa nachadzajú piesne z celého Slovenska.

Terchovská muzika z Doliny

Ťažká muzika

Voľné zoskupenie terchovských muzikantov, ktorí pôsobia v rôznych prestížnych terchovských muzikách. Vyznačujú sa svojským originálnym hudobným a speváckym prejavom, ktorý je charakteristický pre Terchovú a oblasť severného Slovenska. Názov skupiny je odvodený od ich telesnej hmotnosti. Vo svojom programe využívajú rôzne hudobné nástroje ( husle, malá dvojstrunová basa, zvonkohra, píšťalky, heligónka ), ktoré sú charakteristické pre región, z ktorého muzikanti pochádzajú. Muzika si získala obdiv u poslucháčov, ktorí majú radi čistý, neštylizovaný hudobný prejav. Uchovávajú a šíria pôvodnú ľudovú hudobnú kultúru v tej najstaršej podobe. Účinkovali na rôznych kultúrnych podujatiach na Slovensku, v Rumunsku medzi Slovákmi, Poľsku, v Českej republike a v Chorvátsku.

Trio z Chotára

Arzén

Korene skupiny siahajú do polovice 80. rokov minulého storočia, pričom začínala ako heavy metalové zoskupenie. Od tej doby sa veľa zmenilo, kapela  prešla mnohými personálnymi zmenami, ale poctivé jadro a rockový zvuk ostali  skupine dodnes.

Zbojband

Kapela Zbojband vznikla na pôde SZUŠ Akadémia muzika v Terchovej v roku 2017. Ide o študentov slovenských konzervatórií pripravujúcich sa na svoju profesionálnu dráhu.

Základ tvorí sláčikové trio v obsadení:
– Vladimír Moravčík ml., čarodejník s husľovým sláčikom namiesto prútika.
– Michal Tlacháč, temperamentný violista s juhoamerickým šarmom
– Anton Williger, večne usmiaty krotiteľ neposlušných tónov na kontrabase page.

V hre kapely sa snúbi technický kumšt s muzikantským srdcom na dlani. Repertoár Zbojbandu siaha od umeleckých spracovaní slovenského, etnického či zahraničného folklóru cez klasiku až po swing. Názov kapely ich presne vystihuje. Ak Vám pripomína anglické “boyband”, tak to preto lebo je to šibalská chalanská kapela zo všetkým, čo k tomu patrí. Ale v skutočnosti je to začiatočné slovko “zboj”, ktorým mladí muzikanti akcentujú svoje korene z kraja Jánošíka a preto zbíjajú z nevyčerpateľného bohatstva hudby a rozdávajú ho svojím poslucháčom.

Ladislav Mihalčatin

https://www.janosikovedni.sk/aktuality/113-zivotne-jubileum-osemdesiatnik-ladislav-vlado-mihalcatin

Ján Miho

https://www.janosikovedni.sk/aktuality/110-zivotne-jubileum-sedemdesiatnik-jano-miho

Rudolf Patrnčiak

https://www.janosikovedni.sk/aktuality/111-zivotne-jubileum-sestdesiatnik-rudo-patrnciak

 

 

 
 

Všetky termíny:

  • štvrtok, 1. august 2019 17:30

Powered by iCagenda

organizatori 
 partneri 19 1

 partneri 19 2

 
facebook_page_plugin