Powered by EverLive.net
skenfrdepl

„VERU SME MY BRATIA...“ KEĎ RUKY TVORIA

Kategória:
Makovického dom, Žilina
Dátum:
štvrtok, 1. august 2019 15:00
Miesto
Horný Val 41/20, 010 01 Žilina
Slovensko

Vernisáž výstavy piatich bratov Mahútovcov

účinkujú: bratia Mahútovci
garant: Krajské kultúrne stredisko v Žiline

Vernisáž výstavy piatich bratov Mahútovcov
Štvrtok 1. júla 2019
Krajské kultúrne stredisko v Žiline (Makovického dom)
15.00 h

Pravá identita človeka sa formuje materinskou rečou, zvykmi a nehmotnou (duchovnou) kultúrou, v obkolesení ktorej vyrastá. Toto stotožnenie sa ďalej viaže na „pevninu detstva“,  rodný kraj či región. Hodnoty a dedičstvo, ktoré vyznávame a rozvíjame, sa stávajú našim spojivkom voči cudziemu. A čím je ten tlak „cudzieho“ viditeľnejší, hmatateľnejší a intenzívnejší, tým väčšmi sa chceme stotožniť s tým, čo považujeme za naše – svoje. Lebo je to naša prirodzená obrana, náš pocit identifikácie, bezpečia, domova... Tieto mimoriadne silné pocitové vibrácie poznajú azda všetci, ktorých kľukaté cesty osudu zaviali z rodného prístavu do diametrálne rozdielneho kultúrneho prostredia. Niežeby sme nevedeli zakotviť a existovať aj inde, ale túžba (napríklad) po lahodnom maminom koláči, magických vianočných zvykoch či ľudovej piesni ostáva. Preto sa v rámci všakovakých príležitostí spontánne vraciame k folklóru a tradíciám, ktoré vnímame ako neodmysliteľnú súčasť našej národnej kultúry. A hoci môže mať každý z nás plynutím času k národnému vlažnejší či (naopak) vrúcnejší vzťah, môžeme sa tváriť európsky, svetobežnícky, rozmanité prejavy tradície, ktoré nás tak dojímajú na folklórnych akciách, sa jednoducho z duše a srdca citlivého človeka  vygumovať nedajú. Ide o trvalý zreteľ našej identity, ktorý si ako ľudské spoločenstvo vytvárame a starostlivo chránime.  
  

tibor mahut 11

Etnografi hovorievajú, že kým folklór je kultúra, na ktorú sa pozeráme, tradície sú kultúrou, ktorú žijeme. Chvalabohu, sebaidentifikácia pritom nemusí byť nútená. Nie je to uniforma navlečená nasilu, ale príjemná domácka atmosféra, v ktorej si chceme hovieť čo najdlhšie. A aj tí, ktorí sa radi zvyknú tváriť cynicky a odmerane, nakoniec štamprlíkom očistnej borovičky na folklórnom festivale nepohrdnú... Z môjho pohľadu vždy platilo a bude platiť: dobrá ľudová pieseň nie je dobrá len preto, že je dobre zanôtená, ale preto, že ju počúvame v spoločnosti blízkych ľudí – spriaznených duší.
  

Predošlé riadky som v nijakom prípade nepísal samoúčelne. Akosi prirodzene ma k ním doviedlo uvažovanie o výstave piatich bratov Mahútovcov, ktorej vernisáž je programovou súčasťou 57. ročníka Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej. Aj z tohto uhla pohľadu treba vysoko oceniť tvorivý vklad Mahútovcov nielen do rozvíjania a propagácie našich tradícií, ale i do posilňovania „značky“ jánošíkovskej legendy a jej nezastupiteľného miesta v súradniciach slovenského folklóru a širokospektrálnej kultúry a umenia. Bratia Mahútovci si veľmi dobre uvedomujú, že jánošíkovský fenomén vždy predstavoval u Slovákov doma i vo svete symbol odvahy, statočnosti, nepoddajnosti a túžby po ľudskej spravodlivosti. V historicky krajne pohnutých časoch dokázal mobilizovať a pozdvihnúť národné sebavedomie do boja za naplnenie uvedených ideálov. Slovenské dejiny uplynulých dvoch storočí o tom ponúkajú  viacero konkrétnych dôkazov.

Nie je teda nijaká náhoda, že legendárny zbojnícky kapitán a ľudový hrdina Juraj Jánošík predstavuje spoločný východiskový bod (leitmotív), ktorý kreatívne spája unikátnu rodinnú výstavu Mahútovcov s názvom „Veru sme my bratia...“ Keď ruky tvoria.  Veľká vďaka a hlboká poklona za jej uskutočnenie patrí  tak vystavujúcej bratskej päťke ľudových umelcov, ako i organizátorovi a realizátorovi projektu – Krajskému kultúrnemu stredisku v Žiline. Klobúk dolu!           
 

Peter CABADAJ

 
 

Všetky termíny:

  • štvrtok, 1. august 2019 15:00

Powered by iCagenda

organizatori 
 partneri 19 1

 partneri 19 2

 
facebook_page_plugin