Invenčný scenárista a režisér v jednej osobe Vladimír Moravčík pripravil atraktívny a dramaturgicky premyslený koncept medzinárodného galaprogramu Či zhora, či zdola. Reflektovať bude kľúčové slovo festivalu Korene; čím sú mohutnejšie, tým vyššie a širšie môžu siahať aj umelecké presahy – vrátane moderných žánrov inšpirovaných terchovskou muzikou.
Ondráš
Vojenský umelecký súbor, profesionálne teleso Ministerstva obrany Českej republiky so sídlom v Brne, je pomenovaný po známom sliezskom zbojníkovi. Tvorí ho orchester ľudových nástrojov, tanečná skupina a dievčenský zbor. Prostredníctvom hudby, tanca a spevu teleso prezentuje divákom umelecky štylizovaný folklór nielen domácich regiónov Čiech, Moravy a Sliezska, ale i ďalších krajín (Slovensko, Maďarsko, Ukrajina či Rumunsko). Počiatky ansámbla siahajú do roku 1954, keď bol pri PS 43 Olomouc založený tanečný krúžok – súbor ľudových piesní a tancov Jánošík. V roku 1957 sa teleso presunulo do Brna, kde sídli dodnes. Aktuálne je to takmer 100-členný kolektív, ktorý tvorí profesionálna základina doplnená o početnú zložku externých členov. Súbor počas svojej existencie vystúpil na všetkých kontinentoch okrem Antarktídy. Na Jánošíkových dňoch sa predstaví s programom Ondrášovské putovanie, ktorý divákov prevedie od juhočeských rybníkov cez Valašsko až po južnú Moravu, a dokonca ukáže aj svoj interpretačný pohľad na Terchovú. Toto významné zoskupenie totiž do programu zaradilo Terchovské melódie od autora Andreja Dostála, ktoré hrajú muzikanti na škatuľových nástrojoch zhotovených majstrom Alojzom Muchom. Uvedený opus
a inštrumenty zaznejú v svetovej premiére práve na našom festivalu – ukážuc divákom, že terchovská muzika je atraktívna aj pre profesionálov za hranicami Slovenska.
Vojenský umelecký súbor Ondráš (Česká republika)
Devany & František Mucha st.
Dievčenská kapela Devany reprezentuje silný ženský element prvku Terchovská muzika. Spev mamy pri kolíske, trávnice, magické a obradové piesne, ale i vtipné prekáračky a svadobné odobierky si nevieme v Terchovej predstaviť bez vkladu nežného pohlavia. K tomu všetkému ale toto teleso pridáva navyše mladistvý inštrumentálny fortieľ a umelecké autorské spracovania piesní vedúceho kolektívu Andrej Dostála zo SZUŠ Akadémia muzika.
Ten s nimi pripravil a naštudoval repertoár obsahujúci výlučne domáce piesne z kraja Jánošíka, ktorý však inštrumentáciou, poetikou a hudobným štýlom presahuje hranice terchovského chotára – a má ambíciu stať sa nadregionálnym, ba dokonca nadčasovým. Udalosťou piatkového večera istotne bude spoločné účinkovanie dievčenského zoskupenia s legendárnym predstaviteľom terchovskej muziky Františkom Muchom. Ako hosť kapely Devany bude oficiálne vystupovať po vyše 15-ročnej odmlke. Spolu s dievčatami si pripravili mimoriadny výstup nadväzujúci na slávnu nahrávku Svetozára Stračinu Ej, láska nestála, ktorá vyhrala kategóriu A2 na medzinárodnej súťaži Prix de Musique Folklorique de Radio Bratislava (František Mucha, Jozefína Šugárová, Soňa Barčiaková, OĽUN). Budúci rok si pripomenieme 40 rokov od tohto výrazného medzinárodného úspechu terchovskej muziky. Ako v nahrávke, tak aj v piatok večer bude použitý inštrumentár pastierskej kultúry, ktorý tematicky korešponduje s kľúčovým slovom tohtoročných Jánošíkových dní Korene – Túry do pastierskej kultúry.
Muzikantské dielne Stana Palúcha
Už po šiestykrát sa budú v rámci festivalu konať aj muzikantské inštrumentálne dielne pre mladých interpretov. Cieľom prvých štyroch ročníkov bolo cibrenie rôznych regionálnych štýlov a spoznávanie muzikantských osobností. Uplynulý a tento ročník je pre zvedavú omladinu už nadstavbou. Stanislav Palúch a jeho kolegovia im totiž odkrývajú tajomstvá tvorivej aranžérskej práce s ľudovou hudbou. Pre bohatý obsah budú teraz dielne rozdelené do dvoch dní; vo štvrtok prebehne neverejná časť, v piatok je možné pozrieť si generálku v kultúrnom dome a následne premiéru v amfiteátri. Ide
o skutočnú premiéru, lebo Stano Palúch s účastníkmi dielní predstaví aj svoju úplne novú skladbu, napísanú špeciálne pre náš festival. Všestranný interpret a skladateľ pravidelne účinkuje na popredných domácich festivaloch klasickej hudby, folklóru, džezu, s rôznymi formáciami koncertoval vo väčšine štátov Európy a v USA, nahrával pre Český a Slovenský rozhlas a televíziu, ORF... Ako štúdiový hráč nahral niekoľko desiatok albumov. Na poli folklorizmu je od roku 2005 autorom hudby k väčšine predstavení Slovenského ľudového umeleckého kolektívu (SĽUK).
Nebeská muzika
Kapela pôsobí na terchovskej umeleckej scéne už takmer štvrťstoročie. Charakterizuje ju dôkladná znalosť domáceho autentického materiálu, no na druhej strane aj neformálna tvorivosť s ľahkosťou prekračujúca rôzne hudobné žánre a štýly. Nebeská muzika dôstojne reprezentovala Jánošíkov kraj napríklad na Expo 2017 v Kazachstane, na koncertoch v Slovenskej filharmónii, na spoločnom turné s Pavlom Hammelom či Mariánom Vargom, naposledy aj na spoločnom stretnutí prezidentov Petra Pavla a Zuzany Čaputovej. Zoskupenie má na konte štyri albumy – tretí, Zbojstory, bol zaradený medzi 20 najlepších albumov world music z celého sveta. V rámci vystúpení kapely začala jej hudbu a spev dopĺňať svojím tanečným umením skupina Kamaráti. Táto spolupráca sa pretavila i do natáčania videoklipov, ktorými sa snažia priniesť okrem atraktívneho obrazu aj zaujímavé myšlienky a odkazy.
Powered by iCagenda