fbpx
Tlačová správa - Jánošíkove dni v Terchovej 2025
Chystaný 63. ročník Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej sa uskutoční v dňoch 30. júla až 3. augusta 2025. Hlavným organizátorom podujatia je OBEC TERCHOVÁ v spolupráci so Žilinským samosprávnym krajom – Krajským kultúrnym stredisko Žilina, CIOFF (Medzinárodná rada organizátorov folklórnych festivalov a ľudového umenia) a ďalšími partnermi. Z verejných zdrojov akciu podporil Fond na podporu umenia. Tento populárny a divácky vyhľadávaný festival má už tridsaťštyri rokov medzinárodný charakter, pričom za ten čas sa na ňom predstavilo niekoľko desiatok tisíc účinkujúcich z vyše 30 krajín sveta. Ako jedna z mála veľkých kultúrnych akcií na Slovensku sa Jánošíkove dni konali aj počas dvoch rokov trvajúcej covidovej pandémie.
Dramaturgický koncept Jánošíkových dní 2025
Pokiaľ ide o chystaný 63. ročník Jánošíkových dní (30 júl. – 3. august 2025), východiskovým dramaturgickým, respektíve ideovým bodom bude kľúčové slovo SVADBA – s podtitulom Päť dní na veselí.
Stručné zhodnotenie 62. ročníka Jánošíkových dní v Terchovej
Šesťdesiaty druhý ročník Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej, ktorý sa konal 31. júla až 4. augusta 2024, bol v znamení kľúčového slova KORENE s podtitulom Túry do pastierskej kultúry.
Jánošíkove dni 2024 - na fotografiách
Prinášame vám fotodokumentáciu z 62. ročníka Jánošíkových dní v Terchovej

video jd 1856. ročník Jánošíkových dní je už minulosťou. V srdciach návštevníkov zanechal množstvo spomienok na bohatý a pestrý program. Pripomeňte si jedinečnú atmosféru z uplynulého ročníka prostredníctvom videí. Autorom väčšiny z nich je František Mucha


Terchovský symfonický orchester



Konský vozový sprievod 



ŽSS Hnojňaňe z Mihaľovec, MFF 2018 (film)


FSS Čemerina z Pustého Čemerného, MFF 2018 (film)


FS Hájiček z Chrenovca-Brusna, MFF 2018 (film)


ĽH Tlacháčovci, MFF 2018 (film)


Rodokmeň z Bratislavy, MFF 2018 (film)



Malý Rozsutec po 50 rokoch, MFF 2018 (film)


FS Nadšenci, MFF 2018 (film)



Gorlica UA, MFF 2018 (film)

Tamburáši z Chorvátska, MFF 2018 (film)



Trombitáši Štefánikovci, MFF 2018 (film)


ĽH Pupov, MFF 2018 (film)


Terchovský symfonický orchester 2018 (film)



Martin Repáň, MFF 2018 (filmový klip)

Trio z Chotára, MFF 2018 (film)


Haštrle, MFF 2018 (film)


FS Chotár, MFF 2018 (film)

Jasmínka Vallová, MFF 2018 (film)


Terchovské ženičky a dôchodci, MFF 2018 (film)


Nebeská muzika a kamaráti, MFF 2018 (film)

 

„KONÍČEK SIVASTÝ, PRENES MA CEZ MOSTY...“ MFF 2018 (film)

 

 

SENIORI VIII - záver programu, MFF 2018 (film) 


 

Hnojňaňe z Mihaľovec, MFF 2018 (film)



 

FS Železiar, MFF 2018 (film)


 

ŽSS Čemerina, MFF 2018 (film)


 

FS Očovan, MFF 2018 (film)

 

FS Očovan, MFF 2018 (film)

Pokiaľ ide o chystaný 63. ročník Jánošíkových dní (30 júl. – 3. august 2025), východiskovým dramaturgickým, respektíve ideovým bodom bude kľúčové slovo SVADBA – s podtitulom Päť dní na veselí.  V období od 14. do 17. storočia zasiahla územie dnešného Slovenska prisťahovalecká vlna označovaná ako valašská kolonizácia. Počas nej prichádzalo na naše teritórium valašské obyvateľstvo, ktoré sa živilo prevažne horským pastierstvom oviec, a preto osídľovalo najmä vyššie položené horské a podhorské oblasti. Na územie dnešného Slovenska prenikli prví valaskí pastieri v prvej polovici 14. storočia (najzápadnejšie oblasti Východných Karpát). Ich prítomnosť vo Zvolenskej, Liptovskej, Oravskej a Trenčianskej župe, do ktorej neskôr patrila obec Terchová, máme hodnoverne doloženú v druhej polovici 15. storočia. Oprávnene možno konštatovať, že do „konca stredoveku sa valašské pastierstvo rozšírilo vo všetkých oblastiach Slovenska zasiahnutých valašskou kolonizáciou“. Zásadnejší vplyv na charakter osídlenia na Orave a Kysuciach (vrátane Terchovej) mala ale valašská kolonizácia v období raného novoveku – čiže v priebehu 16. a 17. storočia. Valašské obyvateľstvo prinieslo na naše územie nielen valašské právo, osobitnú formu valašskej samosprávy, hrubé valašské súkno, technické zariadenie na vodný pohon a hlavne nové formy chovu takzvaného valašského dobytka (ovce, kozy), ale bezprostredne s ním súvisia aj počiatky formovania tradičnej ľudovej (pastierskej) kultúry na Slovensku.

Zobraziť celý článok

Vyberáme:

Upozornenie

Účasťou na podujatí Jánošíkove dni, súhlasíte s prípadným uverejnením fotografií, na ktorých sa môžete ocitnúť. V prípade, že si neprajete, aby bola uverejnená fotografia, ktorá zachytáva Vašu osobu, pošlite žiadosť o jej vymazanie na foto@janosikovedni.sk spolu s odkazom na inkriminovanú fotografiu.

Partneri Jánošíkových dní 2024 

Partneri Jánošíkových dní 2024

facebook_page_plugin