fbpx
Tlačová správa - Jánošíkove dni v Terchovej 2025
Chystaný 63. ročník Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej sa uskutoční v dňoch 30. júla až 3. augusta 2025. Hlavným organizátorom podujatia je OBEC TERCHOVÁ v spolupráci so Žilinským samosprávnym krajom – Krajským kultúrnym stredisko Žilina, CIOFF (Medzinárodná rada organizátorov folklórnych festivalov a ľudového umenia) a ďalšími partnermi. Z verejných zdrojov akciu podporil Fond na podporu umenia. Tento populárny a divácky vyhľadávaný festival má už tridsaťštyri rokov medzinárodný charakter, pričom za ten čas sa na ňom predstavilo niekoľko desiatok tisíc účinkujúcich z vyše 30 krajín sveta. Ako jedna z mála veľkých kultúrnych akcií na Slovensku sa Jánošíkove dni konali aj počas dvoch rokov trvajúcej covidovej pandémie.
Dramaturgický koncept Jánošíkových dní 2025
Pokiaľ ide o chystaný 63. ročník Jánošíkových dní (30 júl. – 3. august 2025), východiskovým dramaturgickým, respektíve ideovým bodom bude kľúčové slovo SVADBA – s podtitulom Päť dní na veselí.
Stručné zhodnotenie 62. ročníka Jánošíkových dní v Terchovej
Šesťdesiaty druhý ročník Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej, ktorý sa konal 31. júla až 4. augusta 2024, bol v znamení kľúčového slova KORENE s podtitulom Túry do pastierskej kultúry.
Jánošíkove dni 2024 - na fotografiách
Prinášame vám fotodokumentáciu z 62. ročníka Jánošíkových dní v Terchovej

younakTento rok budeme mať na festivale novinku!

Program Jánošíkových dní rozšírime o štvrtkový divadelný večer na amfiteátri. Po domácom Terchovskom národnom divadle sa predstaví nový cirkus Younak.

Cirkus Younak

Prvá slovenská inscenácia súčasného cirkusu je unikátnym spojením divadla, cirkusu a folklóru. Fúzia tradičného a moderného prístupu v divadelnom umení. Folklór tak trochu postavený na hlavu, kde s nadhľadom a humorom rozprávame tajomný 300 ročný príbeh najväčšieho slovenského hrdinu. Predstavenie je inšpirované skutočnou postavou našich dejín. Juraj Jánošík reprezentuje boj za slobodu malého národa vo veľkej monarchii niekde okolo roku 1707. Legenda hovorí, že bohatým bral a chudobným dával. Bol to neobyčajný hrdina alebo obyčajný zlodej?

Historickým faktom však zostáva, že napriek ťažkému mučeniu a lámaniu na kolese neprezradil miesto kráľovského pokladu ani členov zbojníckej družiny. Bol popravený aj na tú dobu obzvlášť krutým spôsobom, napichnutím za rebro na hák. Cieľom našej cirkusovej show však nie je podať svedectvo o jeho živote, ale sprostredkovať emócie, ktoré sa s ním spájajú. Túžba po slobode, bohatstve, spravodlivosti, ale aj témami ako láska, zločin či trest. Či chceme alebo nie, v každom z nás je kúsok Jánošíka...

Námet: Pavol Kelley. Réžia: Adrián Schvarzstein. Produkcia: Katarína Pokorná Hudba: Pavol Hubinák a Pavol Bartovič. Kostýmy: Dana Kleinert. Scénografia: Peter Janků. Rekvizity: Kálmán Pál. Dramaturgia: Juraj Bielik. Choreografia: Stanislav Marišler. Svetelný dizajn: Róbert Sloboda

Účinkujú: Adrian Schvarzstein / Roman Vykysalý, Victoria Priester, Lucia Priester, Barbora Priester, Miriam Švábová, Denisa Kopáčková,
Monika Mikovcová, Didac Cano, Alexander Müller, Denis Seliak, Ján Minárik a Jakub Halgoš.

Video teaser

Recenzia Slovenská televízia: 

Recenzia Česká televízia: 

Pokiaľ ide o chystaný 63. ročník Jánošíkových dní (30 júl. – 3. august 2025), východiskovým dramaturgickým, respektíve ideovým bodom bude kľúčové slovo SVADBA – s podtitulom Päť dní na veselí.  V období od 14. do 17. storočia zasiahla územie dnešného Slovenska prisťahovalecká vlna označovaná ako valašská kolonizácia. Počas nej prichádzalo na naše teritórium valašské obyvateľstvo, ktoré sa živilo prevažne horským pastierstvom oviec, a preto osídľovalo najmä vyššie položené horské a podhorské oblasti. Na územie dnešného Slovenska prenikli prví valaskí pastieri v prvej polovici 14. storočia (najzápadnejšie oblasti Východných Karpát). Ich prítomnosť vo Zvolenskej, Liptovskej, Oravskej a Trenčianskej župe, do ktorej neskôr patrila obec Terchová, máme hodnoverne doloženú v druhej polovici 15. storočia. Oprávnene možno konštatovať, že do „konca stredoveku sa valašské pastierstvo rozšírilo vo všetkých oblastiach Slovenska zasiahnutých valašskou kolonizáciou“. Zásadnejší vplyv na charakter osídlenia na Orave a Kysuciach (vrátane Terchovej) mala ale valašská kolonizácia v období raného novoveku – čiže v priebehu 16. a 17. storočia. Valašské obyvateľstvo prinieslo na naše územie nielen valašské právo, osobitnú formu valašskej samosprávy, hrubé valašské súkno, technické zariadenie na vodný pohon a hlavne nové formy chovu takzvaného valašského dobytka (ovce, kozy), ale bezprostredne s ním súvisia aj počiatky formovania tradičnej ľudovej (pastierskej) kultúry na Slovensku.

Zobraziť celý článok

Vyberáme:

Upozornenie

Účasťou na podujatí Jánošíkove dni, súhlasíte s prípadným uverejnením fotografií, na ktorých sa môžete ocitnúť. V prípade, že si neprajete, aby bola uverejnená fotografia, ktorá zachytáva Vašu osobu, pošlite žiadosť o jej vymazanie na foto@janosikovedni.sk spolu s odkazom na inkriminovanú fotografiu.

Partneri Jánošíkových dní 2024 

Partneri Jánošíkových dní 2024

facebook_page_plugin