fbpx
Tlačová správa - Jánošíkove dni v Terchovej 2025
Chystaný 63. ročník Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej sa uskutoční v dňoch 30. júla až 3. augusta 2025. Hlavným organizátorom podujatia je OBEC TERCHOVÁ v spolupráci so Žilinským samosprávnym krajom – Krajským kultúrnym stredisko Žilina, CIOFF (Medzinárodná rada organizátorov folklórnych festivalov a ľudového umenia) a ďalšími partnermi. Z verejných zdrojov akciu podporil Fond na podporu umenia. Tento populárny a divácky vyhľadávaný festival má už tridsaťštyri rokov medzinárodný charakter, pričom za ten čas sa na ňom predstavilo niekoľko desiatok tisíc účinkujúcich z vyše 30 krajín sveta. Ako jedna z mála veľkých kultúrnych akcií na Slovensku sa Jánošíkove dni konali aj počas dvoch rokov trvajúcej covidovej pandémie.
Dramaturgický koncept Jánošíkových dní 2025
Pokiaľ ide o chystaný 63. ročník Jánošíkových dní (30 júl. – 3. august 2025), východiskovým dramaturgickým, respektíve ideovým bodom bude kľúčové slovo SVADBA – s podtitulom Päť dní na veselí.
Stručné zhodnotenie 62. ročníka Jánošíkových dní v Terchovej
Šesťdesiaty druhý ročník Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej, ktorý sa konal 31. júla až 4. augusta 2024, bol v znamení kľúčového slova KORENE s podtitulom Túry do pastierskej kultúry.
Jánošíkove dni 2024 - na fotografiách
Prinášame vám fotodokumentáciu z 62. ročníka Jánošíkových dní v Terchovej

c_600_400_16777215_00_images_fotografie_2013_DSC_8035.JPGÚvodný deň 51.ročníka Jánošíkových dní, štvrtok 25.júl 2013, začal vernisážou výstavy Tibora Mahúta v Makovického dome v Žiline, v sídle Krajského kultúrneho strediska Žilina. Podvečerný program, ktorý sa konal v Kultúrnom dome Andreja Hlinku v Terchovej sa niesol v znamení komorného programu, v ktorom sa postupne predstavili ĽH FS Vepor z Klenovca, Veseličky z Liptovských Sliačov, Goralská muzika z Tešínskych Beskýd (PL, CZ), ŽSS Tíšina, Pupov, Trio z Chotára, TM Pupov, Ťažká muzika, Mladí muzikanti spod Rozsutca z FS Terchovček a menovci Jánošíka.

Z tohto podujatia sa konal priamy prenos, ktorý zabezpečovala RTVS.

Piatokový program Jánošíkových dní v Terchovej sa už dlhé roky nesie v znamení folklóru z terchovskej doliny a inak tomu nebolo ani tento rok. Celý program druhého dňa Jánošíkových dní v Terchovej začal o 16:00hod v Šapitó pod amfiteátrom Nad bôrami, kde sa predstavili folkloristi a nadšenci z FS Rozsutec a FS Stavbár, FS Rozsutec. Podvečerný program v šapitó zakončil TANEČNÝ DOM.

O 20:30hod sa uskutočnil piatkový galaprogram na Amfiteáteri Nad bôrami s príznačným názvom VEĎ JE TÁ TERCHOVÁ TELIA JAKO VIEDEŇ... Tu sa publiku predstavili FS Chotár, Terchovec, Rozsutec, Orpášené krpce, heligonkári Ján Miho, Miloš Bobáň, Vincent Krkoška, ĽH Jozefa Holúbka, Martinky Bobáňovej, Janky Ďuranovej, terchovská muzika Pupov + spevácka skupina, Ťažká muzika, Trio z Chotára, ŽSS Podolie, Tíšina, Ženy spod Rozsutca, Terchovské ženičky a terchovskí dôchodci, Hnojňaňe.

Po ňom sa dianie opäť presunulo do Šapitá, kde do skorých ranných hodín zabávala BOROVIENKA Z LANČÁRA.

Jánošíkove dni v Terchovej pokračovali aj v sobotu 27.júla 2013. Program začal už o 10:00hod v RIC Terchovec vernisážou výstavy s názvom Muchovci. Zároveň o rovnakej hodine odštartoval program v Šapitó pod amfiteátrom Nad bôrami, kde sa predstavili DsFS Chotárik z Terchovej, TM a FS Kriváň z Turian, Ženský spevácky súbor senioriek Jabĺčko z Rovinky, Vlasta Mudríková, DsFS Žochárik, Nadšenci terchovskej muziky z Dolniakov, FS Frankovčan z Malej Frankovej, Šarvanci (CZ), Miroslava Mačejková, Slávka Poništová zo Starej Bystrice, CM Břeclavan (CZ), Hnojňaňe a ich družina, Baločkári a Seniori III.

O 12:00hod sa v Amfiteáteri Nad bôrami uskutočnil detský program „MAMKA POVEDALI“ so súbormi DsFS Terchovček z Terchovej, Cindruška z Liptovského Hrádku, Hajovček zo Strečna, Pilsko z Oravského Veselého, Drienča z Krpelian, Kelčovan z Čadce.

Večerný galaprogram na Amfiteáteri Nad bôrami bol rozdelený na dve časti. V prvej, ktorá začala o 20:30hod sa predstavil OĽUN A JEHO HOSTIA, sólisti speváci Ján Ambróz, Helena Záhradníková, Slavomíra Konturová, Vincent Krkoška; sólisti inštrumentalisti Peter Uličný, Rudolf Cikatricis, Ján Kružliak, Miroslav Rajt, Miroslav Dudík, Rudolf Patrnčiak, MSS Rodokmeň, ŽSS Povoja. O 21:40hod začala druhá časť galaprogramu s názvom „HUČIA HORY, HUČIA...“ s účinkujúcimi FS Vepor z Klenovca a Váh z Liptovského Mikuláša, Rzoz (PL), cimbalová muzika Břeclavan (CZ), Ivan Vojtek, Terchovský symfonický orchester.

51.ročník Jánošíkových dní v Terchovej napísal svoju bodku v nedeľu 28.júla 2013. Nedeľňajší program začal už o 8:30hod v Kostole sv. Cyrila a Mertoda, kde sa uskutočnila SVÄTÁ OMŠA ZA NOSITEĽOV ĽUDOVÝCH TRADÍCIÍ. Po jej skončení naledovalo erbové podujatie Jánošíkových dní „A VERU POŠIBAJ KONÍČKA VE VOZE“, tradičný konský vozový sprievod, ktorý začal o 10:00hod pred budovou obecného úradu v Terchovej. O 11:00hod sa v areáli pod sochou Juraja Jánošíka predviedol so svojím programom DsFS TERCHOVČEK.

 Po ich vystúpení prebiehalo predstavovanie muzík z konského vozového sprievodu s názvom „KONÍČEK SIVASTÝ, PRENES MA CEZ MOSTY...“

O 14:30hod sa v Amfiteáteri Nad bôramikonal záverečný program Jánošíkových dní JÁNOŠÍK JE SLOBODA A SLOBODA JE VEČNÁ, v ktorom vystúpili Ťažká muzika a Trio z Chotára, FS Turiec, Kysučan, Oravan, Rozsutec, FSk Sliačanka, Arzén, Kysucká muzika, Zuzana Smatanová.

Fotogaléria

Pokiaľ ide o chystaný 63. ročník Jánošíkových dní (30 júl. – 3. august 2025), východiskovým dramaturgickým, respektíve ideovým bodom bude kľúčové slovo SVADBA – s podtitulom Päť dní na veselí.  V období od 14. do 17. storočia zasiahla územie dnešného Slovenska prisťahovalecká vlna označovaná ako valašská kolonizácia. Počas nej prichádzalo na naše teritórium valašské obyvateľstvo, ktoré sa živilo prevažne horským pastierstvom oviec, a preto osídľovalo najmä vyššie položené horské a podhorské oblasti. Na územie dnešného Slovenska prenikli prví valaskí pastieri v prvej polovici 14. storočia (najzápadnejšie oblasti Východných Karpát). Ich prítomnosť vo Zvolenskej, Liptovskej, Oravskej a Trenčianskej župe, do ktorej neskôr patrila obec Terchová, máme hodnoverne doloženú v druhej polovici 15. storočia. Oprávnene možno konštatovať, že do „konca stredoveku sa valašské pastierstvo rozšírilo vo všetkých oblastiach Slovenska zasiahnutých valašskou kolonizáciou“. Zásadnejší vplyv na charakter osídlenia na Orave a Kysuciach (vrátane Terchovej) mala ale valašská kolonizácia v období raného novoveku – čiže v priebehu 16. a 17. storočia. Valašské obyvateľstvo prinieslo na naše územie nielen valašské právo, osobitnú formu valašskej samosprávy, hrubé valašské súkno, technické zariadenie na vodný pohon a hlavne nové formy chovu takzvaného valašského dobytka (ovce, kozy), ale bezprostredne s ním súvisia aj počiatky formovania tradičnej ľudovej (pastierskej) kultúry na Slovensku.

Zobraziť celý článok

Vyberáme:

Upozornenie

Účasťou na podujatí Jánošíkove dni, súhlasíte s prípadným uverejnením fotografií, na ktorých sa môžete ocitnúť. V prípade, že si neprajete, aby bola uverejnená fotografia, ktorá zachytáva Vašu osobu, pošlite žiadosť o jej vymazanie na foto@janosikovedni.sk spolu s odkazom na inkriminovanú fotografiu.

Partneri Jánošíkových dní 2024 

Partneri Jánošíkových dní 2024

facebook_page_plugin