fbpx
Tlačová správa - Jánošíkove dni v Terchovej 2025
Chystaný 63. ročník Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej sa uskutoční v dňoch 30. júla až 3. augusta 2025. Hlavným organizátorom podujatia je OBEC TERCHOVÁ v spolupráci so Žilinským samosprávnym krajom – Krajským kultúrnym stredisko Žilina, CIOFF (Medzinárodná rada organizátorov folklórnych festivalov a ľudového umenia) a ďalšími partnermi. Z verejných zdrojov akciu podporil Fond na podporu umenia. Tento populárny a divácky vyhľadávaný festival má už tridsaťštyri rokov medzinárodný charakter, pričom za ten čas sa na ňom predstavilo niekoľko desiatok tisíc účinkujúcich z vyše 30 krajín sveta. Ako jedna z mála veľkých kultúrnych akcií na Slovensku sa Jánošíkove dni konali aj počas dvoch rokov trvajúcej covidovej pandémie.
Dramaturgický koncept Jánošíkových dní 2025
Pokiaľ ide o chystaný 63. ročník Jánošíkových dní (30 júl. – 3. august 2025), východiskovým dramaturgickým, respektíve ideovým bodom bude kľúčové slovo SVADBA – s podtitulom Päť dní na veselí.
Stručné zhodnotenie 62. ročníka Jánošíkových dní v Terchovej
Šesťdesiaty druhý ročník Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej, ktorý sa konal 31. júla až 4. augusta 2024, bol v znamení kľúčového slova KORENE s podtitulom Túry do pastierskej kultúry.
Jánošíkove dni 2024 - na fotografiách
Prinášame vám fotodokumentáciu z 62. ročníka Jánošíkových dní v Terchovej

c_600_400_16777215_00_images_fotografie_2014_DSC_8302.JPGBlížiaci sa 52. ročník Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej, pod záštitou ministra kultúry SR Mareka Maďariča, sa uskutoční v dňoch 24. – 27. júla 2014. Hlavnými organizátormi podujatia sú: Obec Terchová, Žilinský samosprávny kraj – Krajské kultúrne stredisko v Žiline a Mesto Žilina. Už vyše dvadsať rokov má tento populárny a divácky vyhľadávaný festival medzinárodný charakter a za ten čas sa na ňom predstavilo niekoľko tisíc účinkujúcich z vyše 30 krajín sveta.

V tomto roku sa bude podujatie niesť v znamení decembrového historického zápisu prvku Terchovská muzika do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO. Táto výnimočná skutočnosť zarezonuje už počas prvého dňa „terchovského štátneho sviatku“. Vo štvrtok 24. júla o 17.00 h začína v Kultúrnom dome A. Hlinku program Ako sa terchovská muzika svetovou stala...

Jánošíkove dni 2014 budú trvať štyri dni a organizátori pripravili tradične bohatý a pestrý program. Popri dominantnom folklóre nebude chýbať ani prezentácia iných hudobných žánrov, vernisáže výstav („Košieľka bielená, rubáčik riasený“, jubilujúci fotograf Ivan Köhler), prezentácia ľudových remesiel, hľadanie pokladu, razenie dukáta s motívom Jánošíka, ohňostroj a iné sprievodné akcie. Pri príležitosti 150. výročia narodenia Andreja Hlinku bude v areáli kultúrneho domu slávnostne odhalená busta tejto výraznej osobnosti novodobých slovenských dejín. Hlinkova busta je darom Matice slovenskej obci Terchová. Spomenúť treba aj slávnostné uvedenie „veľkej knihy“ o zbojníckom kapitánovi Jurajovi Jánošíkovi. Pozoruhodnú publikáciu s objavnými textami a bohatou obrazovou dokumentáciou vydala Matica slovenská a Žilinský samosprávny kraj. Knižka sa bude predávať vo festivalovom areáli a na vybraných miestach v Terchovej.

Po dobrých skúsenostiach z uplynulých rokov sa opätovne uskutoční samostatný detský program v réžii Krajského kultúrneho strediska v Žiline. Neodmysliteľnou zložkou záverečného dňa Jánošíkových dní býva od roku 1968 divácky atraktívny konský vozový sprievod – s hrdými krojovanými furmanmi a hrajúcimi muzikantmi vo vozoch. Ako je všeobecne známe, ide o erbové podujatie Jánošíkových dní v Terchovej. Veľkú pozornosť púta i nedeľňajšia svätá omša za nositeľov ľudových tradícií (za aktívnej účasti krojovaných muzikantov a spevákov z domova i zo sveta). Nezabudnuteľné zážitky a iskrivú atmosféru sľubuje, ako už tradične, piatkový terchovský večer s príznačným názvom „Veruže mi zahraj, terchovská muzika...“, v rámci ktorého sa predstaví folklórny výkvet Jánošíkovho kraja, ako i terchovské muziky z rôznych oblastí Slovenska (25. júla, 20.30 h). Sobotňajší galaprogram v amfiteátri Nad bôrami (26. júla, 20.30 h) bude taktiež venovaný UNESCO, s čím súvisí aj výber účinkujúcich. Predstavia sa v ňom súbory zo Slovenska, Turecka a Českej republiky, pričom všetky folklórne telesá pochádzajú z oblastí, ktoré majú zapísané svoje prvky do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva. Záverečné slovo bude v medzinárodnom galaprograme, samozrejme, opätovne patriť monumentálnemu Terchovskému symfonickému orchestru.

52. ročník Jánošíkových dní vyvrcholí v nedeľu 27. júla originálnym predstavovaním furmanov a muzík (12.30 h), a záverečným programom v amfiteátri Nad bôrami Prechádzky po kraji (14.30 h) – pod záštitou predsedu Žilinského samosprávneho kraja Juraja Blanára. V programe sa predstavia folklórne súbory a skupiny z Terchovej, severného Považia, Oravy, Kysúc, Turca a Liptova + Barbora Švidraňová, Ploštín punk a AYA

Peter Cabadaj
Terchová 16. júna 2014

Žiadne výsledky.

Pokiaľ ide o chystaný 63. ročník Jánošíkových dní (30 júl. – 3. august 2025), východiskovým dramaturgickým, respektíve ideovým bodom bude kľúčové slovo SVADBA – s podtitulom Päť dní na veselí.  V období od 14. do 17. storočia zasiahla územie dnešného Slovenska prisťahovalecká vlna označovaná ako valašská kolonizácia. Počas nej prichádzalo na naše teritórium valašské obyvateľstvo, ktoré sa živilo prevažne horským pastierstvom oviec, a preto osídľovalo najmä vyššie položené horské a podhorské oblasti. Na územie dnešného Slovenska prenikli prví valaskí pastieri v prvej polovici 14. storočia (najzápadnejšie oblasti Východných Karpát). Ich prítomnosť vo Zvolenskej, Liptovskej, Oravskej a Trenčianskej župe, do ktorej neskôr patrila obec Terchová, máme hodnoverne doloženú v druhej polovici 15. storočia. Oprávnene možno konštatovať, že do „konca stredoveku sa valašské pastierstvo rozšírilo vo všetkých oblastiach Slovenska zasiahnutých valašskou kolonizáciou“. Zásadnejší vplyv na charakter osídlenia na Orave a Kysuciach (vrátane Terchovej) mala ale valašská kolonizácia v období raného novoveku – čiže v priebehu 16. a 17. storočia. Valašské obyvateľstvo prinieslo na naše územie nielen valašské právo, osobitnú formu valašskej samosprávy, hrubé valašské súkno, technické zariadenie na vodný pohon a hlavne nové formy chovu takzvaného valašského dobytka (ovce, kozy), ale bezprostredne s ním súvisia aj počiatky formovania tradičnej ľudovej (pastierskej) kultúry na Slovensku.

Zobraziť celý článok

Vyberáme:

Upozornenie

Účasťou na podujatí Jánošíkove dni, súhlasíte s prípadným uverejnením fotografií, na ktorých sa môžete ocitnúť. V prípade, že si neprajete, aby bola uverejnená fotografia, ktorá zachytáva Vašu osobu, pošlite žiadosť o jej vymazanie na foto@janosikovedni.sk spolu s odkazom na inkriminovanú fotografiu.

Partneri Jánošíkových dní 2024 

Partneri Jánošíkových dní 2024

facebook_page_plugin