fbpx
Tlačová správa - Jánošíkove dni v Terchovej 2025
Chystaný 63. ročník Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej sa uskutoční v dňoch 30. júla až 3. augusta 2025. Hlavným organizátorom podujatia je OBEC TERCHOVÁ v spolupráci so Žilinským samosprávnym krajom – Krajským kultúrnym stredisko Žilina, CIOFF (Medzinárodná rada organizátorov folklórnych festivalov a ľudového umenia) a ďalšími partnermi. Z verejných zdrojov akciu podporil Fond na podporu umenia. Tento populárny a divácky vyhľadávaný festival má už tridsaťštyri rokov medzinárodný charakter, pričom za ten čas sa na ňom predstavilo niekoľko desiatok tisíc účinkujúcich z vyše 30 krajín sveta. Ako jedna z mála veľkých kultúrnych akcií na Slovensku sa Jánošíkove dni konali aj počas dvoch rokov trvajúcej covidovej pandémie.
Dramaturgický koncept Jánošíkových dní 2025
Pokiaľ ide o chystaný 63. ročník Jánošíkových dní (30 júl. – 3. august 2025), východiskovým dramaturgickým, respektíve ideovým bodom bude kľúčové slovo SVADBA – s podtitulom Päť dní na veselí.
Stručné zhodnotenie 62. ročníka Jánošíkových dní v Terchovej
Šesťdesiaty druhý ročník Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej, ktorý sa konal 31. júla až 4. augusta 2024, bol v znamení kľúčového slova KORENE s podtitulom Túry do pastierskej kultúry.
Jánošíkove dni 2024 - na fotografiách
Prinášame vám fotodokumentáciu z 62. ročníka Jánošíkových dní v Terchovej

c_600_400_16777215_00_images_fotografie_2016_D3S_1191---reefe-WEBSIZE.jpgÚvodný, štvrtkový, program Jánošíkových dní už tradične odštartoval v Krajskom kultúrnom stredisku v Žiline, kde sa uskutočnila vernisáž výstavy s názvom MÔJ VIENOK ZELENÝ DOLU VODOU PADÁ... Podvečer sa v Kultúrnom dome Andreja Hlinku v Terchovej uskutočnil program venovaný jubileám. Zároveň sa premietal film o Milanovi Chvastekovi, Keď som šiel do neba, šiel som po rebríku... V programe účinkovali Peter Cabadaj, Ľubomír Feldek, Erika a Janko Chvastekovci, Marián Grupač, Anna Hulejová s vnučkou Simonkou, Helena Zahradníková, Adam Jariabka, FS Oravan – senior z Nižnej na Orave, FS Vtáčnik z Prievidze, Igor Kovačovič a Roman Malatinec, muzikanti, speváci, rodáci a pamätníci z Terchovej.

Novinkou štvrtkového programu bolo divadelné predstavenie KUBO, v podaní Terchovského národného divadla, ktoré sa odohralo pod sochou Juraja Jánošíka. Fotografie zo štvrtkového programu si môžete pozrieť vo fotogalérii. Jánošíkove dni v Terchovej sú v plnom prúde, preto vám chceme zaželať hlboký kultúrny zážitok. Vidíme sa v Terchovej!

Piatkový program začal už od 15:00 hod. v šapitó pod amfiteátrom Nad bôrami, kde sa publiku predsavili Trombitáši ŠTEFÁNIKOVCI ĽH LACHOVČEK, FS DREVÁR, Detská ĽH BREZINKA. V programe s názvom„DUDALI DUDÁNKY, KEĎ IŠLI OD HANKY...“ sa predstavili FS Považan – seniori, FS Rovňan, Oprášené krpce, zakladajúci členovia FS Rozsutec. Po nich zanôtila Nebeská muzika.

Piatkový galaprogram v amfiteátri už tradične patrí Terchovcom. Zaplnené hľadisko do varu dostala terchovská muzika Pupov, terchovské muziky Terchová, Sokolie, z Doliny, Jozefa Holubka, Laca Rybára, Haštrle, nadšenci terchovskej muziky z dolniakov, Ťažká muzika, Trio z Chotára, Terchovské ženičky a dôchodci, ženská spevácka skupina Tíšina, Oprášené krpce, folklórne súbory Chotár, Fatran, „Ty semňu ja stebu“ a s Ľubomírom Feldekom

Po programe sa návštevníci mohli až do rána vytancovať v šapitó v spirevode Terchovskej muzikoy a v RIC Terchovec na ľudovej veselici, na ktorej hrali Eminent.

Sobotňajší program začal už o 9:00 hod v šapitó, kde vystúpila Kysucká muzika ŠTEFANA STOPKU, FS STRANÍK, HELIGÓNKY z Kysúc (Matúš Hodás z Kysuckého Lieskovca, Katka a dedko Kubačákovci z Turzovky), Mužský spevácky spolok JAROVCE, BYSTRICKÁ KASŇA A VLASTA MUDRÍKOVÁ. Medzitým sa v budove Terchovskej galérie umenia na obecnom úrade uskutočnila vernisáž výstavy Zdena Horeckého s výberom jeho tvorby.

Na pravé poludnie vystúpili detské folklórne súbory Chotárik z Terchovej, Lieska zo Žiliny, Malé Lúčiarky, Lúčik z Turčianskych Teplíc, Polhorská muzika, Studnička spod Babej Hory z Oravskej Polhory, Trnkárik zo Žaškova, Oščadnička z Oščadnice, Liptáčik z Ružomberka, Cindruška z Liptovského Hrádku, Adrián Matis z Oravskej Polhory, Eva Pindiaková zo Sihelného, Sofia Králiková zo Starej Bystrice.

c_600_400_16777215_00_images_fotografie_2016_REE_4419---reefe-WEBSIZE.jpgPo nich sa predstavili seniori folklórnych súborov Ekonóm – seniori z Bratislavy, Senior Vršatec z Dubnice nad Váhom, Jánošík – senior z Partizánskeho, Magurák z Kežmarku, Vagonár – Stará škola z Popradu, Devín – seniori z Bratislavy, FSk Rovina z Dlhého Klčova, ŽSK Čemerňanka z Pustého Čemerného, MFSS Hnojňaňe, Zemplínska Svojina z Michaloviec, MSK Hájiček z Chrenovca-Brusna, Imro Oravec, Dušan Frko a ďalší.

Pre nadšencov kinematografie bolo v kultúrnom dome pripravené premietanie prvého slovenského celovečerného kresleného filmu Zbojník Jurko pri príležitosti 40. výročia jeho nakrútenia.

V šapitó sa podvečer predstavili detské folklórne súbory z Terchovej, MSS LIDOVEC, HNOJŇAŇE ČEMERŇANKA DVOJO zo Zemplína.

Potom sa stala Terchová metropolou Heligónky. Na úvod sa uskutočnila škola hry na tento nádherný hudobný nástroj a následne sa Terchová zapísala do knihy rekordov vďaka najväčšiemu počtu spoločne hrajúcich heligónkarov na jednom mieste. Do hry sa napokon zapojilo 227 heligonkárov z celého Slovenska.

Večerný galaprogram na amfiteátri s názvom „HEJ LEBO TANCUJ, LEBO PÍSKAJ...“ sa niesol v skutku skvelej atmosfére vďaka skupinám Babkiny vnuki (Rusko), SLPT Žerotín (Česko), heligónkovej paráde Roberta Gotera (Slovinsko) a Martina Čerňanského s Krasňacami a FS Mostár Na záver nesmel chýbať monumentálny Terchovský symfonický orchester.

Po ohňostroji sa návštevníci zabávali v šapitó pri ľudovej hudbe Mareka Krištofíka a na ľudovej veselici v RIC Terchovec, kde hrala BOROVIENKA z Lančára.

Záverečný program 54. ročníka Jánošíkových dní začal v Kostole sv. Cyrila a Metoda, kde sa uskutočnila svätá omša za nositeľov ľudových tradícii. Po nej sa dianie presunulo pred budovu obecného úradu, kde štartoval konský vozový sprievod. Pod sochou Juraja Jánošíka sa divákom predstavili okrem furmanov a ich muzík aj BABKINY VNUKI (Rusko) a FSk HATALOVČAN. Amfiteáter hostil program s názvom V SÚZVUKU S DOMOVOM AJ SO SVETOM. Finále 54. ročníka Jánošíkových dní sa uskutočnil pod záštitou predsedu Žilinského samosprávneho kraja Juraja Blanára. Vystúpili spojené muziky terchovské, folklórne súbory Rovňan  z Veľkého Rovného, Kysučan z Čadce, Rosička, rosa... a OZ Armina a jej rodina z Dolného Kubína, Salatín z Ružomberka, Kalužiar z Martina, gajdošská ľudová hudba Beskyd z Oravskej Polhory, multiinštrumentalista Ľubomír Párička  + hosť FS Podpoľanec z Detvy.

Pokiaľ ide o chystaný 63. ročník Jánošíkových dní (30 júl. – 3. august 2025), východiskovým dramaturgickým, respektíve ideovým bodom bude kľúčové slovo SVADBA – s podtitulom Päť dní na veselí.  V období od 14. do 17. storočia zasiahla územie dnešného Slovenska prisťahovalecká vlna označovaná ako valašská kolonizácia. Počas nej prichádzalo na naše teritórium valašské obyvateľstvo, ktoré sa živilo prevažne horským pastierstvom oviec, a preto osídľovalo najmä vyššie položené horské a podhorské oblasti. Na územie dnešného Slovenska prenikli prví valaskí pastieri v prvej polovici 14. storočia (najzápadnejšie oblasti Východných Karpát). Ich prítomnosť vo Zvolenskej, Liptovskej, Oravskej a Trenčianskej župe, do ktorej neskôr patrila obec Terchová, máme hodnoverne doloženú v druhej polovici 15. storočia. Oprávnene možno konštatovať, že do „konca stredoveku sa valašské pastierstvo rozšírilo vo všetkých oblastiach Slovenska zasiahnutých valašskou kolonizáciou“. Zásadnejší vplyv na charakter osídlenia na Orave a Kysuciach (vrátane Terchovej) mala ale valašská kolonizácia v období raného novoveku – čiže v priebehu 16. a 17. storočia. Valašské obyvateľstvo prinieslo na naše územie nielen valašské právo, osobitnú formu valašskej samosprávy, hrubé valašské súkno, technické zariadenie na vodný pohon a hlavne nové formy chovu takzvaného valašského dobytka (ovce, kozy), ale bezprostredne s ním súvisia aj počiatky formovania tradičnej ľudovej (pastierskej) kultúry na Slovensku.

Zobraziť celý článok

Vyberáme:

Upozornenie

Účasťou na podujatí Jánošíkove dni, súhlasíte s prípadným uverejnením fotografií, na ktorých sa môžete ocitnúť. V prípade, že si neprajete, aby bola uverejnená fotografia, ktorá zachytáva Vašu osobu, pošlite žiadosť o jej vymazanie na foto@janosikovedni.sk spolu s odkazom na inkriminovanú fotografiu.

Partneri Jánošíkových dní 2024 

Partneri Jánošíkových dní 2024

facebook_page_plugin