c_600_400_16777215_00_images_fotografie_2014_DSC_1200.JPG52. ročník Jánošíkových dní v Terchovej, ktorý sa konal od štvrtku 24. júla do nedele 27. júla 2014 je už za nami. Počas štyroch dní mohli návštevníci Terchovej, aj napriek prírodnej katastrofe, ktorá postihla Terchovú a Vrátnu tri dni pred začiatkom festivalu, na štyroch festivalových pódiach vidieť približne 1 100 účinkujúcich zo Slovenska, Lotyšska, Ukrajiny Česka. Pripravili sme si pre vás krátky sumár celého ročníka.

Štvrtok:

Štvrtkový program, ktorý sa niesol v znamení zápisu prvku Terchovskej muziky do UNESCO odštartoval 52. ročník Jánošíkových dní v Terchovej.

O 15.00 h sa v Žiline v Makovického dome konala vernisáž výstavy tradičného odievania z rôznych slovenských regiónov pod názvom „KOŠIEĽKA BIELENÁ, RUBÁČIK RIASENÝ...“. Samozrejme nemohla chýbať Terchovská muzika. Výstava potrvá až do 15. augusta 2014 v čase od 8.00 do 16.00 h.

O 17.00 h v Kultúrnom dome Andreja Hlinku sa postupne predstavili Ťažká muzika, ĽH Janka Rybára, ĽH FS Terchovec a ĽH Martinky Bobáňovej, Ľubomír Tatarka a Juraj Dufek, Spojené muziky terchovské, Spojené huky Slovenska. Úžasný výkon účinkujúcich ocenilo publikom dlhotrvajúcim potleskom v stoji. Program niesol názov AKO SA TERCHOVSKÁ MUZIKA SVETOVOU STALA...“

Záznam z tohto programu bude odvysielaný v sobotu (2. augusta 2014) o 16.00 h na Rádiu Regina.

Piatok:

Druhý deň 52.ročníka Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej pokračoval programom, ktorý sa niesol v znamení terchovského folklóru. Ten sa stal svetovým fenoménom, keď 5. decembra 2013 bola zapísaná Terchovská muzika do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO.

Program už o 16.00 h odštartoval v šapitó pod Amfiteátrom nad Bôrami, kde sa predstavili ĽH bratov Balvoňovcov, FS Rovňan, Nadšenci terchovskej muziky z dolniakov, MSS Lidovec zo Solčian a Líksme (Lotyšsko).

O 20.30 h hostil amfiteáter Terchovský galaprogram „VERUŽE MI ZAHRAJ, TERCHOVSKÁ MUZIKA...“. Postupne sa pre zaplnené publikum predstavili TM Pupov a spevácka skupina, TM Sokolie zo Skalice, ĽH z Lutíš, spod Ľadonhory z Vadičova, bratov Kováčovcov z Novej Bystrice, Terchovec, ĽH Martinky Bobáňovej, Nadšenci terchovskej muziky z dolniakov, Ťažká muzika, Ženy spod Rozsutca, Trio z Chotára, Terchovské ženičky a terchovskí dôchodci, ŽSS Tišina, Podolie, FS Chotár, Terchovec, Oprášené krpce a Arzén.

Sobota:

Sobotňajší deň Jánošíkových dní si pre návštevníkov Terchovej pripravil širokú škálu kultúrneho a sprievodného programu. Už o 10.00 h v RIC Terchovec sa uskutočnila Vernisáž výstavy jubilanta Ivana „Kelly“ Köhlera s názvom JÁNOŠÍK, JÁNOŠÍK. PHOTO REPORT ARGILIA. Rovnako o 10.00 h odštartoval program v šapitó, tu vystúpila, Kysucká vrchárska heligónka, TM Sokolie zo Skalice a ĽH z Čierneho Balogu.

Od 14.30 h sa presunul program na amfiteáter, ktorý hostil detský kultúrny program. Postupne sa predstavili detské folklórne súbory DSFS Oščadnička z Oščadnice, Kalužiar z Martina, Pramienok z Liptovského Mikuláša, Javorníček z Hvozdnice, Terchovček a Chotárik z Terchovej, Polhorská muzika z Oravskej Polhory.

V rovnakú hodinu začali aj predstavenia folklórnych súborov v šapitó, konkrétne FS Chotár z Terchovej, FS Míkovjan, Hnojňané z Michaloviec, ĽH z Čierneho Balogu, Seniori IV. 

Amfiteáter nad Bôrami o 20.30 h hostil galaprogram s názvom UNESCO V TERCHOVEJ. Predstavili sa ĽH Janka Rybára z Terchovej, FS Tárka z Bardejova, Magura z Kežmarku, Podpoľanec z Detvy, Míkovjan (Česká republika), FS Užhorod a Terchovský symfonický orchester.

Po skončení programu sa návštevníci mohli zabaviť v šapitó na ľudovej veselici.

Súčasťou sobotňajšieho programu bolo aj odhalenie BUSTY ANDREJA HLINKU - Pri príležitosti 150. výročia narodenia.

Nedeľa:

Záverečný deň 52. ročníka Jánošíkových dní v Terchovej začal o 9.30 h v Kostole sv. Cyrila a Metoda sv. omšou za nositeľov ľudových tradícií.Po nej sa dej programu presunul pred obecný úrad, kde sa po príhovoroch organizátorov uskutočnil pozmenený konský vozový sprievod.

O 11.00 h hostilo pódium pod sochou Juraja Jánošíka DsFS Terchovček, Chotárik a FS Užhorod. Po ich vystúpeniach prebehlo predstavovanie furmanov a muzík z konského vozového sprievodu.

Finále 52. ročníka Jánošíkových dní pod záštitou predsedu Žilinského samosprávneho kraja Juraja Blanára s názvom PRECHÁDZKY PO KRAJI sa uskutočnilo od 14.30 h v Amfiteátri nad Bôrami. Účinkovali: M Pupov, Vlasta Mudríková, DsFS Kalužiar z Martina, FS Skorušina z Liesku, Liptov z Ružomberka, Jedľovina z Kysuckého Nového Mesta, Rozsutec zo Žiliny, Barbora Švidraňová , Ploštín punk, AYA

Fotogaléria

Organizátori 

partneri jd 23

partneri jd 23 2

 
facebook_page_plugin