fbpx
Tlačová správa - Jánošíkove dni v Terchovej 2025
Chystaný 63. ročník Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej sa uskutoční v dňoch 30. júla až 3. augusta 2025. Hlavným organizátorom podujatia je OBEC TERCHOVÁ v spolupráci so Žilinským samosprávnym krajom – Krajským kultúrnym stredisko Žilina, CIOFF (Medzinárodná rada organizátorov folklórnych festivalov a ľudového umenia) a ďalšími partnermi. Z verejných zdrojov akciu podporil Fond na podporu umenia. Tento populárny a divácky vyhľadávaný festival má už tridsaťštyri rokov medzinárodný charakter, pričom za ten čas sa na ňom predstavilo niekoľko desiatok tisíc účinkujúcich z vyše 30 krajín sveta. Ako jedna z mála veľkých kultúrnych akcií na Slovensku sa Jánošíkove dni konali aj počas dvoch rokov trvajúcej covidovej pandémie.
Dramaturgický koncept Jánošíkových dní 2025
Pokiaľ ide o chystaný 63. ročník Jánošíkových dní (30 júl. – 3. august 2025), východiskovým dramaturgickým, respektíve ideovým bodom bude kľúčové slovo SVADBA – s podtitulom Päť dní na veselí.
Stručné zhodnotenie 62. ročníka Jánošíkových dní v Terchovej
Šesťdesiaty druhý ročník Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej, ktorý sa konal 31. júla až 4. augusta 2024, bol v znamení kľúčového slova KORENE s podtitulom Túry do pastierskej kultúry.
Jánošíkove dni 2024 - na fotografiách
Prinášame vám fotodokumentáciu z 62. ročníka Jánošíkových dní v Terchovej

IMG 17255S priebehom nedávno skončeného jubilejného 55. ročníka Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej sú jeho organizátori spokojní. Samozrejme, mimoriadne nás potešila divácka účasť. Šesťdesiat tisíc návštevníkov hovorí jasnou rečou. Veľmi nás však mrzí skutočnosť, že sme v dôsledku nepriazne počasia museli zrušiť tradičné nedeľné predstavovanie furmanov a muzík pod sochou Juraja Jánošíka. Tento rok sa malo konať päťdesiaty raz a naším úmyslom bolo za asistencie silnej diváckej kulisy odovzdať zaslúžilým žijúcom gazdom ocenenia ako prejav úcty, vďaky a uznania za roky poctivo odvedenej roboty. Všetky ostatné programové celky sa uskutočnili tak, ako boli naplánované. Vysokú umeleckú úroveň mali nielen galaprogramy v amfiteátri Nad bôrami, ale i menšie programy zrealizované v komornejších prostrediach. Veľký divácky záujem jednoznačne potvrdil opodstatnenosť rokmi vyprofilovanej festivalovej dramaturgie. Osobitne treba spomenúť kvalitu troch priamych prenosov Televízie NOE, ktoré boli oproti minulosti na neporovnateľnej úrovni. Obrovské množstvo priaznivých reakcií divákov z domova i zo sveta (Česko, Chorvátsko, Belgicko, Taliansko, USA, Kanada) počas živého vysielania bolo vyjadrením komplimentu nielen organizátorom Jánošíkových dní, ale aj samotnej televízii za sprostredkovanie silných umeleckých zážitkov.

V tomto roku bolo v rámci Jánošíkových dní v celej svojej kráse a majestátnosti  prezentovaných až šesť prvkov zapísaných v Reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO. Išlo o tri slovenské prvky (Fujara, Terchovská muzika, Gajdy), dva macedónske (tanec Kopačkata, mužská vokálna tradícia z regiónu Dolný Polog – Tetovsko a jeden český, respektíve juhomoravský (mužský tanec Verbuňk). Myslím si, že sme dôstojne naplnili obsah zvoleného kľúčového slova „výmena“ ako východiskového dramaturgického bodu (Výmena kultúrnych hodnôt ako nevyhnutný predpoklad na inšpiratívny dialóg a tvorivú konfrontáciu s okolitým svetom, ktorá vnútorne obohacuje naše životy a prispieva k prehlbovaniu porozumenia medzi ľuďmi.).  Do tohto rámca vhodne zapadlo tiež pripomenutie si jubileí osobností, ktoré výrazným spôsobom prispeli k všestrannému rozvoju a propagácii nielen terchovského folklóru, ale i slovenskej ľudovej kultúry a umenia (Tibor Andrašovan, Ondrej Demo, Martin Slivka, František Mucha). Obísť nemožno ani pozoruhodný výstavný projekt Krajského kultúrneho strediska Žilina, mapujúci bohatú históriu Jánošíkových dní.

Aj po skončení  55. ročníka platí, že odkaz Jánošíkových dní zostáva nezmenený: atraktívnym spôsobom šíriť mnohoraké podoby slovenskej ľudovej tradície, prehlbovať v ľuďoch povedomie o našom národnom kultúrnom dedičstve a vytvárať podmienky na dôstojnú prezentáciu terchovského, slovenského i medzinárodného folklóru – od najmladších muzikantov, spevákov a tanečníkov až po veteránov. Tieto zretele sa pokúsime adekvátne naplniť i na budúci rok. Festival sa uskutoční 2. až 5. augusta 2018 a bude venovaný 330. výročiu narodenia jeho „patróna“ – Juraja Jánošíka. Všetkých vás už teraz srdečne pozývame!

Peter CABADAJ

P. S. Autor príspevku je dlhoročný šéfdramaturg Jánošíkových dní.

Kompletná fotogaléria z Jánošíkových dní 2017 (autori: Jozef Jurík, Milan Kosec, František Mucha)

Stále dávame do pozornosti zložku straty a nálezy na našej webovej stránke.

Reportáž o Jánošíkových dňoch 2017 na Západoslovenskej televízii

Fotoreport z Terchovského symfonického orchestra

Pokiaľ ide o chystaný 63. ročník Jánošíkových dní (30 júl. – 3. august 2025), východiskovým dramaturgickým, respektíve ideovým bodom bude kľúčové slovo SVADBA – s podtitulom Päť dní na veselí.  V období od 14. do 17. storočia zasiahla územie dnešného Slovenska prisťahovalecká vlna označovaná ako valašská kolonizácia. Počas nej prichádzalo na naše teritórium valašské obyvateľstvo, ktoré sa živilo prevažne horským pastierstvom oviec, a preto osídľovalo najmä vyššie položené horské a podhorské oblasti. Na územie dnešného Slovenska prenikli prví valaskí pastieri v prvej polovici 14. storočia (najzápadnejšie oblasti Východných Karpát). Ich prítomnosť vo Zvolenskej, Liptovskej, Oravskej a Trenčianskej župe, do ktorej neskôr patrila obec Terchová, máme hodnoverne doloženú v druhej polovici 15. storočia. Oprávnene možno konštatovať, že do „konca stredoveku sa valašské pastierstvo rozšírilo vo všetkých oblastiach Slovenska zasiahnutých valašskou kolonizáciou“. Zásadnejší vplyv na charakter osídlenia na Orave a Kysuciach (vrátane Terchovej) mala ale valašská kolonizácia v období raného novoveku – čiže v priebehu 16. a 17. storočia. Valašské obyvateľstvo prinieslo na naše územie nielen valašské právo, osobitnú formu valašskej samosprávy, hrubé valašské súkno, technické zariadenie na vodný pohon a hlavne nové formy chovu takzvaného valašského dobytka (ovce, kozy), ale bezprostredne s ním súvisia aj počiatky formovania tradičnej ľudovej (pastierskej) kultúry na Slovensku.

Zobraziť celý článok

Vyberáme:

Upozornenie

Účasťou na podujatí Jánošíkove dni, súhlasíte s prípadným uverejnením fotografií, na ktorých sa môžete ocitnúť. V prípade, že si neprajete, aby bola uverejnená fotografia, ktorá zachytáva Vašu osobu, pošlite žiadosť o jej vymazanie na foto@janosikovedni.sk spolu s odkazom na inkriminovanú fotografiu.

Partneri Jánošíkových dní 2024 

Partneri Jánošíkových dní 2024

facebook_page_plugin