Powered by EverLive.net
skenfrdepl

jan dni tlacova sprava2Blížiaci sa jubilejný 55. ročník Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej sa uskutoční v dňoch 3. až 6. augusta 2017. Hlavným organizátorom podujatia je Obec Terchová, spoluorganizátormi sú Žilinský samosprávny kraj a Krajské kultúrne stredisko v Žiline, s finančným prispením Fondu na podporu umenia. Už vyše štvrťstoročie má tento populárny a divácky vyhľadávaný festival medzinárodný charakter a za ten čas sa na ňom predstavilo niekoľko tisíc účinkujúcich z vyše 30 krajín sveta.

 

Kľúčovým slovom festivalu je v tomto roku výmena ako zdôraznenie princípu, že výmena kultúrnych hodnôt je nevyhnutným predpokladom na inšpiratívny dialóg a tvorivú konfrontáciu s okolitým svetom, ktorá obohacuje naše životy a prispieva k prehlbovaniu porozumenia medzi ľuďmi.

Jánošíkove dni 2017 budú trvať štyri dni a organizátori pripravili tradične bohatý a pestrý program. Popri dominantnom folklóre nebudú chýbať ani koncerty world music, výstavy (Vtedy a dnes v Terchovej – vernisáž v Makovického dome v Žiline je otváracím programom festivalu; výstava výtvarných diel a fotografií jubilanta Františka Muchu; výstava ilustrácií Zbojstory – príbehy z kraja Jánošíka), prezentácie ľudových remesiel, divadelné predstavenie Ako sa Lomidrevo stal kráľom (v naštudovaní Terchovského národného divadla), premietanie filmov, folklórstroj a iné sprievodné akcie. Osobitne sa treba zmieniť o pokuse vytvoriť slovenský rekord v najväčšom počte spoločne hrajúcich muzikantov na klávesovú harmoniku – akordeón (po terchovsky „pianofku“).

Po dobrých skúsenostiach z uplynulých rokov sa opätovne uskutočnia samostatné detské programy a program seniorských súborov a skupín z celého Slovenska. Neodmysliteľnou zložkou záverečného dňa Jánošíkových dní býva od roku 1968 divácky atraktívny konský vozový sprievod – s hrdými krojovanými furmanmi a hrajúcimi muzikantmi vo vozoch. Ako je všeobecne známe, ide o erbové podujatie Jánošíkových dní, pričom v tomto roku sa uskutoční po päťdesiaty raz. Veľkú pozornosť púta i nedeľná svätá omša za nositeľov ľudových tradícií (za aktívnej účasti krojovaných muzikantov a spevákov z domova i zo sveta). Nezabudnuteľné zážitky a iskrivú atmosféru sľubuje, ako už tradične, piatkový terchovský galavečer s názvom „Kamaráti moji, dajme sebe zahrať...“, v rámci ktorého sa predstaví folklórny výkvet Jánošíkovho kraja (4. augusta, 20.30 h). V sobotnom medzinárodnom galaprograme v amfiteátri Nad bôrami (5. augusta, 20.30 h) vystúpia účinkujúci zo Slovenska, Česka, Gruzínska, Macedónska a Poľska. Záverečné slovo bude, samozrejme, opätovne patriť monumentálnemu Terchovskému symfonickému orchestru. Po skončení piatkového a sobotného večerného galaprogramu si budú môcť záujemcovia vypočuť a zahrať terchovskú muziku v šapitó pod amfiteátrom Nad bôrami (23.30 – 04.00 h). Napĺňa sa tak predstava, aby terchovská muzika – zapísaná v decembri 2013 do UNESCO – znela nielen na javiskách, ale aj pri každej vhodnej príležitosti.

Jubilejný 55. ročník Jánošíkových dní vyvrcholí v nedeľu 6. augusta originálnym predstavovaním furmanov a muzík (12.30 h), a záverečným galaprogramom v amfiteátri Nad bôrami „A veď sme my boli u gazdu dobrého...“ (15.00 h) – pod záštitou predsedu Žilinského samosprávneho kraja Juraja Blanára. Predstavia sa v ňom folklórne súbory, skupiny a sólisti z Terchovej, Horného Považia, Oravy, Kysúc, Turca a Liptova + FS Kopaničiar z Myjavy ako hosť.

organizatori 
 partneri 19 1

 partneri 19 2

 
facebook_page_plugin