Vlado Mihalčatín ako tanečník SĽUK uTRI SĽUKÁRSKE OBDOBIA

Rodák z Terchovej Vlado Mihalčatín, ktorý sa 23. júna 2019 dožil osemdesiatich rokov,  je muzikant samouk. Nemá hudobné vzdelanie a hrať sa učil od svojho otca, ktorý v jednej z miestnych hudieb hral na base. Zdokonaľoval sa spontánnym hraním s kamarátmi. Neskôr, keď do školy prišiel Milan Chvastek, ktorý sa stal učiteľom hudobnej výchovy, nadobudol k ľudovej hudbe ešte bližší vzťah.

Na začiatku päťdesiatich rokov 20. storočia bola vo verejnosti veľmi obľúbená Súťaž tvorivosti mládeže, známejšia pod skratkou STM. Trojica mladých terchovských muzikantov – Vlado Mihalčatín, Róbert a Jozef Mihovci – sa na súťaž prihlásila a vo svojej kategórii zvíťazila. Zhodou okolností sa finálového kola súťaže v Bratislave zúčastnil aj Martin Ťapák, ktorý už bol súčasťou tímu pripravujúceho prvý slovenský muzikál Rodná zem. Ťapákovi padli mladí muzikanti do oka a hneď na mieste ich, dalo by sa povedať, angažoval do filmu. Filmový štáb poslal do školy žiadosť a už na jeseň 1952 sa chlapci presťahovali do hotela Javorina vo Vysokých Tatrách, kde sa film nakrúcal počas celého jedného mesiaca. Sprevádzala ich aj pani učiteľka Kilbová. To isté sa zopakovalo i v nasledujúcom roku. Keďže v čase nakrúcania filmu končili osemročnú školu, záverečné písomné skúšky robili tiež v hoteli Javorina...

Vlado Mihalčatín ako heligonkárPočas nakrúcania Martin Ťapák zistil, že chlapci aj dobre tancujú a keďže v tom čase bol tanečníkom i režisérom SĽUK-u, nadhodil myšlienku, že by sa mohli stať členmi tohto štátneho telesa. Chlapcom sa to zapáčilo a v Tatrách sa uskutočnil konkurz do SĽUK-u za účasti Martina Ťapáka a Juraja Kubánku. Chlapci boli prijatí a na jeseň 1954 prišiel 15-ročný Vlado Mihalčatín spolu s Róbertom Mihom a Jožkom Mihom do Rusoviec, kde nastúpil na miesto tanečníka do Slovenského ľudového umeleckého kolektívu. Spolu s touto trojicou prišli aj dvaja ďalší Terchovci – Fero Meško a Miro Valo.

Toto prvé sľukárske obdobie nebolo najšťastnejšie. S niektorými domácimi kamarátmi sa nezhodol, čo prerástlo do jeho rozhodnutia odísť zo SĽUK-u. Stalo sa tak na jar 1955. V nasledujúcich rokoch sa v Žiline vyučil za čalúnnika. S tancom a ľudovou hudbou bol už zrastený, takže kontakty s interpretáciou nepretrhol. Výrazným posilnením jeho interpretačnej činnosti bola základná vojenská služba. Nastúpil do súboru Jánošík v Brne, kde sa stretol s Ďurom Kováčom, jedným zo zakladateľov tohto súboru, Vojtom Littvom a ďalšími kamarátmi. Impulzom pre opätovné rozmýšľanie o SĽUK-u bol však príchod Albína Littvu, ktorý v SĽUK-u tancoval už od roku 1950. Viackrát sa o tom rozprávali a Albín ho naučil aj niektoré pasáže z tancov. V roku 1960 bolo už len otázkou času zavolať Kubánkovi, ktorý mu odkázal, aby prišiel na konkurz, ktorý sa práve pripravoval. Konkurzom prešiel hravo a na jeseň 1960 nastúpil na svoj druhý pobyt v SĽUK-u. Ten považuje za krásne obdobie; v SĽUK-u tancoval 23 rokov, až do odchodu do dôchodku v roku 1983.

Vlado Mihalčatín ako člen muziky Vila MeškaAko mladý dôchodca sa zamestnal v rastlinnej výrobe. V súvislosti s tretím sľukárskym obdobím Vlada Mihalčatína to bol opäť Albín Littva, ktorý v SĽUK-u pracoval, tiež ako dôchodca, vo funkcii údržbára. Nahovoril ho, aby prišiel do SĽUK-u robiť záhradníka a druhého údržbára. Chvíľu váhal, no napokon išli spolu za vedúcou prevádzky. A keď tá prikývla, v roku 2000 začalo jeho tretie sľukárske obdobie s tým, že tak asi na rok. Hneď v prvom roku ho však nahovorili, aby si urobil aj kuričské skúšky.  Takže je opäť v SĽUK-u, a je to už ďalších 19 rokov.

Dnes sa Vlado Mihalčatín stará o okolie budovy, polieva kvety, opravuje čo treba, vykuruje budovu, stretáva sa s mladými tanečníkmi a muzikantami i so staršími kolegami, a stále je sľukárom. A stále ho to napĺňa. Slovenský ľudový umelecký kolektív sa za tie roky stal súčasťou jeho života, do SĽUK-u prichádza akoby domov.

Ladislav Mihalčatin – Vladimír Kyseľ

Foto č. 1: Vlado Mihalčatín ako mladý tanečník SĽUK-u

Foto č. 2: Vlado Mihalčatín ako terchovský heligonkár

Foto č. 3: Vlado Mihalčatín ako člen terchovskej muziky Vila Meška (prvý zľava)

Organizátori 

partneri jd 23

partneri jd 23 2

 
facebook_page_plugin